Loft (bēniņi) stils ir gan lakonisks, gan pārdomāts. Lai gan mēbelēm un aksesuāriem nav īpašu prasību, tas neattiecas uz apdari un apgaismojumu. Gandrīz visa stila koncepcija ir balstīta uz šiem elementiem.
Apgaismojuma organizēšana bēniņu interjerā ietver daudzas nianses. Lai tās ņemtu vērā, ir jāizprot stila specifika un jāpārzina apgaismojuma ķermeņi, kas izmantoti tā radīšanā.
Apgaismojuma elementi un pakāpes bēniņu stilā
Loft nav radies no modes dizaineru iztēles. Šis stils veidojās savā ziņā piespiedu kārtā, kad 20. gadsimta 40. un 50. gados Amerikā tukšās rūpnieciskās telpas sāka pārveidot par mājokļiem.
Visa stila koncepcija ir balstīta uz minimālisma, bet radošu pieeju interjera dizainam. Stils risina problēmu, kā par zemām izmaksām radīt komfortablus dzīves apstākļus telpās, kas nav piemērotas šim nolūkam.
Loft stila apgaismojumam ir šādas iezīmes:
- galvenā loma ir lokālajiem gaismekļiem;
- apgaismes ķermeņu funkcija ir svarīgāka par dekoratīvo elementu;
- krāsu gammā dominē dabiski vienkrāsaini toņi: balts, bēšs, melns utt;
- gaismekļu forma un dizains ir vienkāršs, stingrs un pat nedaudz rustikāls.
Viens no bēniņu interjeru "akcentiem" ir daudz līmeņu apgaismojums. Tas rada vajadzīgo efektu un pilnību visā apkārtējā vidē.
Apgaismojuma sistēma parasti sastāv no trim līmeņiem: vispārējā, lokālā un dekoratīvā.
Vispārējam apgaismojumam bēniņu interjeros ir sekundāra nozīme, priekšroka tiek dota lokālajam apgaismojumam.
Papildu gaismas avoti (stāvlampas, sienas lampas, galda lampas) var radīt dziļāku " telpu" gaismu, kas padara mājokļa atmosfēru mājīgāku.
Dekoratīvajam apgaismojumam faktiski ir viens galvenais uzdevums - pievērst uzmanību sev un izdekorēt noteiktas interjera zonas. Bēniņos šis apgaismojuma veids netiek daudz izmantots, jo šos pašus uzdevumus lieliski atrisina oriģinālie lokālie gaismekļi.
Apgaismes ķermeņu veidi bēniņu interjeriem
Loft gaismekļiem ir raksturīgas rūpniecisko apgaismes ierīču iezīmes un īpašības. Pirmkārt un galvenokārt, tas ir praktisks un minimālistisks dekors. Galvenā uzmanība tiek pievērsta gaismekļu funkcionalitātei, taču liela uzmanība tiek pievērsta arī dizainam. Lai gan no ārpuses gaismekļi izskatās nedaudz raupji, visas detaļas un elementi ir "savā vietā" un kalpo kopējam mērķim.
Lustras un piekaramie gaismekļi
Klasiskie griestu gaismekļu varianti ar elegantiem rotājumiem un daudziem dekoriem nav piemēroti bēniņu interjeriem. Šeit piedāvātās lustras atspoguļo industriālā apgaismojuma dizainu: funkcionālas un minimālisma stilā. Šajā dizainā tiek izmantotas ķēdes, virves, metalizēti dekori, būru rāmji, cauruļu konstrukcijas utt.
Loft stils ir īpaši piemēroti lielām telpām ar augstiem griestiem. Šādu telpu izgaismošanai lieliski noderēs masīva piekaramā griestu lustra. Tai ir liela aptvēruma zona, tāpēc tā var pilnībā izgaismot visu telpu.
Mazākās telpās izmanto kompaktāku dizainu ar oriģināliem kupoliem, konusiem, sfērām vai vispār bez kupoliem.
Plašas bēniņu tipa telpas ne vienmēr ir iespējams izgaismot ar vienu griestu lustru. Šādā gadījumā noder spotlampas - prožektori. Tie neakcentē, bet nodrošina augstas kvalitātes izkliedētu gaismu, neatstājot ēnas vai aptumšotas vietas telpā.
Spot apgaismojumu var izmantot lokāli atsevišķās telpas zonās, kurās nepieciešams augstāks apgaismojuma līmenis (piemēram, darba zonas virtuvē vai ēdamistabas zona viesistabā).
Tā ir alternatīva tradicionālajām piekarināmajām lampām vai prožektoriem. Sliedes ļauj regulēt gaismas virzienu, pārvietojot lampas un mainot to leņķi. Tādējādi telpā rodas loga apgaismojuma efekts.
Gaismekļu izskats šeit visbiežāk ir minimālisma stilā, bez dekorācijām. Uz baltiem griestiem šim stilam īpaši piemēroti ir gaismekļi ar melniem vai pelēkiem cilindriskiem prožektoriem, kas izgatavoti no izturīgas plastmasas vai metāla.
Loft interjerā gandrīz netiek izmantotas tradicionālās sienas lampas ar skaistiem abažūriem un rotājumiem. Šeit galvenokārt tiek izmantoti minimālistiski, bet funkcionāli gaismas ķermeņi bez liekiem rotājumiem. Šos gaismekļus uzstāda guļamistabās, dzīvojamās istabās vai virtuvēs, lai papildus apgaismotu noteiktas zonas.
Sienas lampas ir izvēlētas tādā pašā stilā kā galvenā lustra un citi gaismekļi. Tos var rotāt ar auklām, ķēdēm, Edisona stila spuldzēm un citiem industriālā dizaina atribūtiem.
Stāvlampas ir būtisks bēniņu stila atribūts. Tās var izmantot jebkurā mājas telpā, tostarp priekšnamā un pat vannas istabā, un daudzos interjera dizaina risinājumos stāvlampas ir lielisks pat centrālā apgaismojuma aizstājējs.
Industriālajai stāvlampas versijai parasti ir taisns vai lokans metāla statīvs vai arī tā ir uzstādīta uz statīva. Tās plafonam var būt ļoti vienkārša ģeometriska forma vai ļoti sarežģīts abstrakts dizains.
Šīs lampas ir piemērotas nakts skapīšu, kā arī kafijas galdiņu un rakstāmgaldu dekorēšanai. Protams, tiem jābūt arī ar industriālā stila iezīmēm, taču šeit pilnīgi pieņemami ir modernisma, minimālisma vai neoklasicisma dizaina ķermeņi.
Īpaši populāri bēniņu interjeros ir Edisona stila gaismekļi ar atvērtu oriģinālas formas spuldzi, gaismekļi ar metāla vai plastmasas cauruļu pamatni, kā arī lampas uz grozāmām kājām.
Dažādu telpu bēniņu apgaismojums
Viesistaba
Dzīvojamā istaba mājās ir visu ģimenes locekļu un viņu draugu piesaistes centrs. Bēniņu dzīvojamās istabas iekārtojumam ir jāpievērš uzmanība no pirmā acu uzmetiena. Tāpēc šeit tiek izvēlēti interesantākie, oriģinālākie un funkcionālākie apgaismes ķermeņi.
Kopējo gaismu piešķir lustra. Tai var būt jebkurš dizains, kas saistīts ar industriālā dizaina virzienu. Loftā atzinīgi vērtējami oriģinālu formu gaismekļi, tostarp zirnekļveida lustras, caurules, būrīši, Edisona stila spuldzes, kuras nav paslēptas ar plafoniem utt.
Papildu apgaismojumu telpā izmanto kā alternatīvu galvenajam apgaismojumam vai kā līdzekli telpas zonēšanai. Visbiežāk to veido ar stāvlampu palīdzību.
Arī šeit ir plašas dizaina fantāzijas un individuālās gaumes iespējas. Stāvlampas var būt maksimāli vienkāršotas (taisns statīvs + cilindrisks plafons) vai ļoti sarežģītas, pat neparastas konstrukcijas (studijas prožektors, industriāla lampa u. c.).
Gaismekļus novieto pie dīvāna vai krēsliem, pie ēdamgalda vai rakstāmgalda, pie sienas, ko rotā gleznas vai fotogrāfijas, utt. Ja telpas izkārtojums vai izmērs neļauj ērti novietot stāvlampu, stāvlampu var aizstāt ar sienas lampu uz elastīgiem vai stingriem stiprinājumiem.
Guļamistaba
Bēniņu tipa guļamistabas iekārtošanai ir jāizvēlas mazliet citādāka pieeja nekā dzīvojamās istabas iekārtošanai. Šī telpa ir paredzēta atpūtai un klusa laika pavadīšanai, tāpēc arī apgaismojumam ir jāstrādā šim nolūkam. Industriālais stils pats par sevi ir diezgan auksts un neemocionāls, tāpēc tas jāmīkstina ar apgaismojumu.
Nelielā telpā centrālās lustras klātbūtne nav nepieciešama, bet, ja vēlaties to piekārt, jums vajadzētu izvēlēties kompaktu dizainu, vēlams bez asām kontūrām un asiem stūriem. Zirnekļveida lustra būtu laba izvēle guļamistabām, jo tās apgaismojums vienmērīgi sadalās pa griestiem un sniedz maigu izkliedētu gaismu. Pie griestiem var novietot arī vienkāršu piekarināmo lampu ar apaļu vai sfērisku griestu siluetu.
Papildus lustrai vai tās vietā var izmantot sienas vai stāvlampas. Novietojiet tos abās pusēs galvgalim. Guļamistabā ir piemēroti modeļi ar statīviem, taisniem stabiem vai lokanām "kājām" ar glītām, ģeometriskas formas lampām.
Virtuve
Virtuvē ir ieteicams izmantot vairāku līmeņu apgaismojumu. Šeit ir būtiski padomāt par ēdamistabas un darba zonas apgaismojumu, kā arī par gaismas avotiem skapīšiem, kas paredzēti ēdieniem, traukiem un citiem virtuves piederumiem.
Virs ēdamgalda var novietot oriģinālu lustru ar vairākiem cauruļveida ragiem vai piekaramo lampu ar apjomīgu konusveida spuldzi. Darba zonas apgaismojums būs atkarīgs no tā, vai tajā ir vai nav vietas. Ja gatavošanas telpa ir ļoti ierobežota, tās apgaismošanai ieteicams izmantot LED lenti, kas piestiprināta augšējo virtuves skapīšu apakšpusē. Plašā virtuvē virs darba galda var novietot vairākus piekaramos gaismekļus rindā vai arī pāris sienas lampas ar regulējamu apgaismojumu.
Virtuves gaismas ķermeņiem jābūt pēc iespējas vienkāršākas formas un dizaina. Sarežģītu dekoru gaismekļus būs grūti uzturēt. Tie vairākas reizes gadā jānotīra no putekļiem, taukiem un citiem netīrumiem.
Gaitenis un priekšnams
Klasiska priekšnama apgaismojuma shēma ir viens griestu gaismeklis un vairākas sienas lampas. Galvenais apgaismojums jāizvēlas atbilstoši telpas lielumam un griestu augstumam. Liels dizains priekšnamā var būt ļoti neērts: tas traucē ģērbties, atvērt un aizvērt skapjus un pārvietot lielus priekšmetus pa priekšnamu.
Ja telpas plānojums to atļauj, sienas lampas var aizstāt ar stāvlampu, kas imitē ielas lampu vai fotostudijas prožektoru. Edisona spuldzes var piešķirt mājīgumu un stilu arī priekšnamam.
Loftas apgaismojums šķiet diezgan vienkāršs un nedaudz primitīvs, taču šāds iespaids parasti ir maldinošs. Katram šī stila apgaismes ķermenim ir pārdomāts dizains un plašs funkciju klāsts, tāpēc tas lieliski atrisina tam uzticētos uzdevumus.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv