Verandu un terašu apgaismojums ir ne tikai tehnisks, bet arī radošs uzdevums. Galu galā tieši apgaismojuma kvalitāte ir noteicošais faktors, no kura būs atkarīgs, cik komfortabli būs uzturēties šajās zonās, kā arī to lietošanas drošība.
Šajā rakstā aplūkosim, kas jāņem vērā, organizējot terases un lieveņa, kā arī blakus teritoriju apgaismojumu.
Apgaismojuma līmeņi
Tāpat kā jebkurā citā telpā, terases un lapenes verandas apgaismojumam var izmantot 3 gaismas līmeņus:
- Vispārīga - parasti to nodrošina viens pietiekami spēcīgs gaismas avots, kas novietots telpas centrā. Šī gaisma ir ērta acīm, tā ir labi izkliedēta, bet lielākoties nesasniedz grūti sasniedzamus stūrus. Klasiskā vispārējā apgaismojuma versija ir griestu lustra vai piekaramais gaismeklis. Kā alternatīvu var izvēlēties arī griestu spotlampu apgaismojumu.
- Vietējā (punktveida) gaisma - šī gaisma ir nepieciešama vietās, kur vispārējā gaisma nevar iekļūt vai kur tās intensitāte ir nepietiekama. Uz terases vietējie gaismas avoti ir noderīgi atpūtas zonā, piemēram, pie jūsu iecienītā krēsla, kur labprāt sēžat ar grāmatu vai nodarbojaties ar rokdarbiem. Apgaismojot verandu, vietējo apgaismojumu var izmantot, piemēram, gar kāpnēm vai integrēt pakāpienos, lai nodrošinātu drošību un ērtības tiem, kas kāpj un nokāpj pa kāpnēm.
- Dekoratīvs - šāda veida apgaismojumam nav tieša funkcionāla mērķa. Tā ir paredzēta tikai apkārtnes dekorēšanai un pareizas noskaņas radīšanai. Dekoratīvs terases un lieveņa apgaismojums var būt, piemēram, virtenes, laternas, gaismas tīkli un aizkari.
Tā kā terases un lieveņi bieži vien ir nelielas platības, nav nepieciešams nodrošināt visus apgaismojuma līmeņus uzreiz. Ja apgaismojamajai telpai ir regulāra ģeometriska forma un vienkāršs izkārtojums, tad var aprobežoties ar vispārējo apgaismojumu.
Ja ir vēlēšanās vai nepieciešamība, var viegli un ātri uzstādīt vietējo un dekoratīvo apgaismojumu. Šim nolūkam ir svarīgi nodrošināt papildu kontaktligzdu vai barošanas avotu. Bet, ja tas nav iespējams, arī tas nav problēma, ņemot vērā pieejamo gaismas avotu daudzveidību.
Papildu apgaismojumu, neizmantojot elektrotīklu, var nodrošināt ar akumulatora vai saules enerģijas gaismas ķermeņiem.
Apgaismes sistēmu tehniskās specifikācijas
Lai nodrošinātu efektīvu un uzticamu lieveņa un terases apgaismojumu, ir jāizvēlas pareizie elementi atbilstoši to tehniskajām specifikācijām. Šajā nolūkā ir jāņem vērā apstākļi, kādos gaisma tiks izmantota.
Āra terasē drīkst izmantot tikai gaismekļus ar augstu aizsardzības pakāpi pret putekļiem un mitrumu (IP indekss vismaz 65). Parastās ierīces, ko lietojam mājās, nav aizsargātas pret nelabvēlīgu vides ietekmi - augstu mitruma līmeni, temperatūras svārstībām, ultravioleto starojumu. Ārā tie ļoti ātri sadalās un var būt bīstami cilvēkiem.
Izvēloties gaismas avotus, ņemiet vērā arī to, ka atklātā telpā gaisma ir izkliedētāka, jo nav no kā to atstarot. Tas nozīmē, ka, pārējiem apstākļiem esot vienādiem, āra terasēm un verandām paredzētajām lampām jābūt jaudīgākām nekā iekštelpām paredzētajām, citādi jums nāksies samierināties ar to, ka diennakts tumšajās stundās uz terases būs pastāvīga pustumsa.
Slēgtām terasēm ir piemēroti arī parastie gaismekļi. Iekštelpās tie nav pakļauti sniega, lietus vai tiešu saules staru iedarbībai, tāpēc nav nepieciešama paaugstināta līmeņa aizsardzība pret putekļiem un mitrumu. Vidējas jaudas lampas ar siltu spīdumu var izmantot iekštelpās.
Izvēloties lampas veidu, neatkarīgi no tā, cik atvērta ir apgaismojamā telpa, priekšroka tiek dota LED avotiem. Tās ir ekonomiskas, uzticamas un ilgmūžīgas, turklāt tās nekarst pat tad, ja deg ilgu laiku, kas ir īpaši svarīgi, ja lampas tiek izmantotas telpās, kurās ir koks vai citi viegli uzliesmojoši materiāli.
Gaismekļu veidi:
Koka vai kaltas dzelzs lustra, iespējams, ir visorganiskākais galvenais gaismas avots terasei ar augstiem griestiem. Tas rada mājīgu un gandrīz pasaku atmosfēru jūsu terasei - īpaši, ja tas tiek izgaismots krēslā vai naktī. Ja meklējat ko modernāku un elegantāku, apsveriet lustras ar vienkāršiem ģeometriskas formas prožektoriem, piemēram, lodēm vai cilindriem. Vēl viens populārs risinājums āra telpām ir lustras, kas veidotas kā antīkas laternas.
Lustras reti tiek izmantotas lieveņu apgaismojumam. Ierobežotās telpās ir lietderīgi izvēlēties kompaktākus gaismas ķermeņus. Tā vietā, lai virs ieejas durvīm uzstādītu pilnvērtīgu lustru, labāk ir izmantot, piemēram, glītu pie sienas un griestiem piestiprinātu prožektoru. Ja to atļauj pārkares vai jumta augstums virs lieveņa, telpā var uzstādīt arī piekaramo gaismu. Ir svarīgi nekļūdīties, nosakot piekares garumu, lai lampa nākotnē netraucētu cilvēkiem iekļūt mājā.
Šie gaismekļi ir lieliski piemēroti terases, kas pieguļ mājai, apgaismošanai. Novietojiet tos pie sienas, kas pieguļ mājai, lai visa telpa tiktu vienmērīgi izgaismota un nebūtu ēnainu vietu. Sienas lampas var uzstādīt arī uz vertikāliem balstiem: šeit īpaši labi noder laternu lampas.
Sienas lampas ir lieliski piemēroti arī lieveņa apgaismošanai. Vispopulārākais veids, kā tos izvietot, ir abās mājas ieejas durvju pusēs. Gaismas ir novietotas to cilvēku acu līmenī, kuri ienāk mājā, vai nedaudz virs tām. Ir svarīgi, lai gaisma neapžilbina cilvēkus, tāpēc vislabāk ir izvēlēties gaismekļus ar matētiem kupoliem.
Iebūvējamie un slēptie gaismekļi
Iebūvētais apgaismojums ir daudzpusīgs: to var izmantot pie griestiem kā alternatīvu lustrai, pie sienām, piemēram, gar kāpnēm uz ieejas durvīm, kā arī gar grīdām vai kāpņu pakāpieniem. Viss ir atkarīgs no tā, kādu funkciju plānojat piešķirt šāda veida apgaismojumam.
Padziļinājumā iebūvētie gaismekļi ir piemēroti modernu telpu, kā arī nelielu telpu dizainam. Prožektoru apgaismojumam var izmantot krāsainas lampas, kas ir vairāk dekoratīvs risinājums, bet, rīkojot ģimenes tikšanās un svinības, ļauj interesanti izmantot terases telpu.
LED lentes var izmantot kā alternatīvu prožektoriem. Ja tas ir uzstādīts pa terases griestu perimetru gar griestu dzegu, pats gaismas avots nebūs redzams, un radīsies iespaids, ka gaisma plūst tieši no jumta apakšas.
LED lentes ir viegli uzstādāmas arī kāpņu sānos. Tas izceļ katru pakāpienu telpā, lai jums būtu vieglāk kāpt un kāpt pa kāpnēm.
Šīs ierīces palīdz taupīt enerģiju gadījumos, kad gaisma ir nepieciešama tikai īsu brīdi. Tās lielākoties tiek uzstādītas ejās, piemēram, kāpnēs, kas ved uz ieejas durvīm. Sensori konstatē cilvēka kustību un ieslēdz gaismu, bet, kad cilvēks atstāj to redzamības lauku, tie izslēdz gaismu. Tas ir ļoti ērti, jo nav jāuzstāda papildu slēdži un pēc tam tumsā jāmeklē, lai droši nokāptu pa kāpnēm mājās.
Tās ir dažādas sienas lampas, portatīvās laternas un portatīvās galda lampas. To īpatnība ir tā, ka to darbībai netiek izmantota elektrība no elektrotīkla. Šīm gaismām nav nepieciešams ierīkot vadus vai meklēt papildu kontaktligzdu. To var vienkārši iznest no mājas un novietot vietā, kur nepieciešama papildu gaisma. Tad, kad gaisma vairs nav vajadzīga, ienesiet to atpakaļ.
Gaismekļi tiek darbināti ar baterijām vai uzlādējamām baterijām. Ja jums patīk ideja par šādu gaismu lietošanu uz terases vai lieveņa, centieties, lai jums vienmēr mājās būtu papildu baterijas vai otra uzlādēta baterija gadījumam, ja beidzas galvenais barošanas avots.
Brīvdienu mājas lieveņa un terases apgaismojuma veids jāizvēlas atbilstoši šo teritoriju dizainam un izmantošanai. Lielākām platībām piemērotāks ir daudzlīmeņu apgaismojums ar kopīgiem un vietējiem avotiem. Mazākām platībām varat izvēlēties tikai vienu gaismu: vispārējo vai vietējo atkarībā no jūsu vēlmēm.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv