LED sliežu sistēmas

 • LED sliežu sistēmas

Mūsdienīgas LED sliežu apgaismojuma sistēmas ir ļoti pieprasītas, pateicoties to augstajai funkcionalitātei. Ar tām var viegli izveidot daudzlīmeņu apgaismojumu, lai tas atbilstu visiem uzdevumiem un lietotāju vajadzībām. Šis raksts ir par dažādiem sliežu sistēmu veidiem un dažām to izvēles iezīmēm.

Kas ir sliežu sistēma 

Sliežu sistēma ir vairāku gaismekļu sistēma, kas uzstādīta uz vienas sliedes (kopnes). Tās galvenā iezīme ir tā, ka katru tai piestiprināto gaismekli var brīvi pārvietot gar vadošo elementu. Armatūru var viegli piestiprināt un pieslēgt pie barošanas avota jebkurā sliežu sistēmas vietā.

Sliežu kopne ir plastmasas vai metāla korpuss, kurā ir paslēpti vadošie vadi. Šāda veida konstrukcija padara sliežu apgaismojumu lietošanu drošu un to izskatu estētiski pievilcīgu.


Sliežu apgaismojuma ierīču uzstādīšana dzīvojamā, komerciālā vai rūpnieciskā vidē sniedz lietotājiem vairākas priekšrocības. Tie ietver:

 • Dažādība un pielāgojamība - sliedes var pagarināt vai saīsināt pēc vajadzības, pašus gaismekļus var viegli pārvietot uz jebkuru vietu uz sliedēm, kā arī var mainīt gaismas plūsmas virzienu, lai pielāgotos dažādiem uzdevumiem. Gaismekļus var grupēt vienā sliežu celiņā, un katru gaismekļu grupu var pārslēgt neatkarīgi.
 • Savstarpēji nomaināmi - ražotāji piedāvā plašu gaismekļu klāstu, kurus var izmantot uz sliežu ceļiem, un apgaismojuma modernizēšanai nav nepieciešami nekādi elektroinstalācijas darbi. Pietiek vienkārši noņemt vecos elementus no sliedēm un pie tām piestiprināt jaunos.
 • Viegla uzstādīšana - sliežu ceļa uzstādīšana neprasa daudz laika un darba, pat lielos objektos ar sarežģītām inženierkomunikācijām.
 • Kompaktums - ja nepieciešams, sliežu celiņus un gaismekļus var izvēlēties tā, lai efektīvi apgaismotu dažāda izmēra un izkārtojuma telpas, neaizņemot daudz vietas un nesarežģījot telpas turpmāko izmantošanu.
 • Ekonomisks - ražotāji ir izstrādājuši plašu energotaupīgu LED izstrādājumu klāstu, kas paredzēts tieši pielietojumam pie sliežu ceļiem un tiek pastāvīgi papildināts.

Šīs sliežu iekārtas ir piemērotas visu veidu virsmām, un tas ir vēl viens faktors, kas nosaka to lielo popularitāti, kā arī to funkcionalitāti un daudzpusīgo dizainu.

LED sliežu veidi 

Kopņu sliežu sistēmas parasti klasificē atkarībā no kopņu sliežu ceļa tipa, kas ir šādu konstrukciju pamatā. Sadzīves, komerciālajam un rūpnieciskajam apgaismojumam visbiežāk izmanto divu veidu sliežu celiņus: mehāniskos un magnētiskos.

Mehāniskās sliedes 

Šo sistēmu kopnēm ir standarta U-veida šķērsgriezums. Visbiežāk to izgatavo no alumīnija. Gaismekļus nostiprina ar īpašiem adapteriem - tie fiziski piespiež gaismas avotus pie sliežu ceļa sliedes apakšējās plaknes un nodrošina ierīču savienošanu ar vadošajām dzīslām, izmantojot atsperu kontaktu spailes.

Gaismekļus var uzstādīt un pieslēgt elektrotīklam tikai vienā solī. 

Visas mehāniskās sliedes ir sadalītas atbilstoši integrēto vadītāju skaitam:

 • Vienfāžu: šīm kopnēm ir 2 vadi - fāze un neitrāle;
 • Trīsfāžu: šiem sliežu ceļiem ir 4 vadi - 3 fāzes un neitrāle.

Vienfāzes un trīsfāžu sliežu ceļi atšķiras viens no otra ar to, ka pirmajā var uzstādīt tikai vienu neatkarīgu gaismekļu grupu, bet otrajā var uzstādīt līdz pat 3 grupām vienlaikus, katru no kurām vada atsevišķs slēdzis (vai kopīga slēdža taustiņš).

Magnētiskās sliedes 

Vizuāli magnētiskā sliežu ceļa sliede izskatās tāpat kā mehāniskā sliede: abām ir U-veida šķērsgriezums. Magnētisko kopņu galvenā iezīme ir veids, kādā adapteri ir piestiprināti: tie nav piespiesti pie sliežu ceļa sliedes ar atsperēm, bet ir pilnībā iegremdēti tās iekšpusē un magnetizēti pie īpašas 2 vai 3 slāņu vadošas plāksnes.

Trīsslāņu plāksne sastāv no alumīnija plāksnes, vara vadu serdeņa un magnētiskā slāņa, kura katrā daļā ir iestrādāti vairāki jaudīgi neodīma magnēti. Divslāņu plāksnēm nav šādu magnētu, tie ir integrēti pašu gaismekļu adapteros.

Magnētiskās sliedes ir ērtas un praktiskas, taču tām ir viens trūkums - mazāka jauda nekā to klasiskajiem analogiem. Šī iemesla dēļ šīs gaismas reti tiek izmantotas lielu objektu un teritoriju apgaismošanai. Vienīgais izņēmums ir telpas, kurās nav nepieciešams augsts apgaismojuma līmenis.

Magnētiskās sliedes ir pieejamas tikai vienfāzes versijās. Šasijas ir aprīkotas ar zemsprieguma sistēmu, kas nozīmē, ka šīs sistēmas ir drošas gaismekļu uzstādīšanai un demontāžai. Ražotāji var uzreiz integrēt pazemināšanas transformatorus savos strāvas pārvadītājos vai arī šādas iekārtas ir jāuzstāda atsevišķi no pašu gaismekļu konstrukcijām.


Sliežu gaismekļus var klasificēt ne tikai pēc kopnes tipa, bet arī pēc citām īpašībām, piemēram, pēc strāvas vadītājiem pievadītā sprieguma, uzstādīšanas metodes vai gaismas vadības veida.

Pēc sprieguma 

Sliežu apgaismojuma sistēmas iedala lineārās (augstsprieguma) un zemsprieguma sistēmās. Pirmie darbojas tieši no 220 V iekšzemes elektrotīkla, bet otrie nav tieši pieslēgti elektrotīklam, bet gan ar pazeminoša transformatora (barošanas avota) palīdzību. Pēdējo spriegums parasti ir 24 V.

Galvenā zemsprieguma gaismekļu priekšrocība salīdzinājumā ar standarta gaismekļiem ir to drošība cilvēkiem un dzīvniekiem. Ja notiek saskare ar daļām zem sprieguma vai tiek bojāta elektroinstalācija, elektrotraumas iespējamība ir praktiski nulle.

Interjera dizainā var plašāk izmantot zemsprieguma gaismekļus. Piemēram, tos var izmantot, lai izveidotu gaismas pāreju no griestiem uz sienu, neuztraucoties par bērnu vai mājdzīvnieku veselību un drošību. Pat ja kāds no ziņkārības noņemtu vai sabojātu gaismekli, ierīces zemā sprieguma dēļ tas neradīs ievērojamu elektrošoku.

Pēc montāžas veida 

Saskaņā ar šo kritēriju visas sliežu apgaismojuma sistēmas iedala 3 veidos: iebūvējamās, virsmontējamās un piekaramās. Klasifikācija daudziem modeļiem pēdējā laikā vairs nav aktuāla, jo ražotāji rada daudzpusīgas iekārtas, kuras var uzstādīt jebkurā ērtā veidā.

Šos sliežu celiņus var viegli uzstādīt uz griestiem un citām virsmām kā pārklājumu vai uz speciālām piekārto stiprinājumu sistēmām.


Daži padomi, kā izvēlēties sliežu ceļu sistēmas

 • Magnētiskās sliedes ir optimāls risinājums modernam mājas interjeram. Tie ir neuzkrītoši un lakoniski, viegli lietojami un uzticami, kā arī lieliski izskatās tehnoloģiski modernos, pilsētnieciskos un minimālisma interjeros. Tos var izmantot jebkuras telpas apgaismošanai vai atsevišķu telpas zonu vietējam apgaismojumam.
 • Ja budžets ir ierobežots vai telpai ir klasiskāks izskats, izvēlieties vienfāzes sliedes: tās ir lētākas, un vienfāžu gaismekļu klāstā var atrast modeļus ar gandrīz jebkuru dizainu.
 • Ja izvēlētais apgaismojuma scenārijs ietver vairākas dažādas apgaismojuma grupas vienā telpā, izvēlieties trīsfāžu sistēmas.
 • Sliežu apgaismes sistēmas nedrīkst uzstādīt telpās ar augstu mitruma līmeni, jo tajās ir atklāti un neaizsargāti vadošie elementi.

Iespējams, lielākā sliežu apgaismojuma priekšrocība ir tā daudzpusība un pielāgojamība jebkuram uzdevumam, telpai vai interjera koncepcijai. Zinot dažādu tipu sliežu apgaismojumu īpašības, varat viegli izvēlēties pareizo variantu, lai radītu perfektu apgaismojuma scenāriju jūsu mājās, birojā, kafejnīcā un jebkurā citā mājoklī vai sabiedriskā telpā.


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2021-10-08 10:26:25
0
2411

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!