Pēdējā laikā pastāvīgi pieaug LED gaismekļu pieprasītība. Inovācijas gaismas avotu izmantošana atrod pielietojumu dažādās tautsaimniecības nozarēs.
Ar LED spuldzēm tiek aprīkoti jaunie automobiļi, tiek apgaismotas mājas, uzņēmumu telpas un ārējās reklāmas stendi. Tās tiek pielietotas prožektoros, ielas un biroja gaismekļos, kā arī daudzos citos cilvēka izgudrojumos.
LED lampu krāsu jēdziens pat neparedz ar tām nododamā siltuma daudzumu, un tam ir pavisam cita nozīme. Tas ir vizuālais apgaismojuma avota efekts, ko uztver cilvēka acs. Līdz ar gaismas krāsu spektra pietuvināšanos saules (dzeltenai) gaismai, nosaka katras spuldzes „siltumu”.
Lai iegūtu izvēlēto nokrāsu, būs vajadzīga noteiktā krāsu temperatūra. Ir jāatzīmē, ka šis rādītājs nekādi nav saistīts ar siltuma daudzumu, ko izdala apgaismojuma ierīce.
Vēlreiz gribu atzīmēt, ka nav jāsajauc krāsu temperatūra un fizikālā temperatūra (siltuma daudzums), ko izdala jūsu spuldze, – tie ir dažādi rādītāji.
Gaismas diožu spuldžu krāsu temperatūras skala
Šodien tirgus piedāvā milzīgo gaismas avotu sortimentu ar gaismas diožu kristāliem. Tās visas darbojas dažādos temperatūras diapazonos. Parasti tās izvēlas, atkarībā no paredzamās uzstādīšanas vietas, jo katra tāda spuldze rada savu, individuālo seju. Vienu un to pašu telpu var būtiski pārveidot, tikai mainot apgaismojuma krāsu tajā.
Katra gaismas diožu avota optimālai pielietošanai iepriekš ir jānosaka, kāda krāsa jums ir visērtākā. Krāsu temperatūras jēdziens nav saistīts konkrēti ar LED spuldzēm, to arī nedrīkst piesaistīt noteiktam avotam, tas ir atkarīgs tikai no izvēlētā starojuma spektrālā sastāva. Katram gaismas ierīcei vienmēr bija krāsu temperatūra, vienkārši, ražojot standarta kvēlspuldzes, to spīdēšana bija tikai „silta” dzeltena (bija standarta starojuma spektrs).
Līdz ar luminiscences un halogēno avotu rašanos, baltā gaisma ienāca ikdienišķajā dzīvē. Gaismas diožu spuldzes raksturo vēl plašākā krāsu gamma, pateicoties tam, sarežģījās patstāvīga optimālā apgaismojuma izvēle, bet visas tā nokrāsas sāka ierobežoties ar pusvadītāja ražoto materiālu.
Krāsu temperatūras un apgaismojuma saite
Šī raksturojuma tabulas vērtību skaidra zināšana palīdz apzināties, par kādu krāsu būs runa turpmāk. Katrs no mums atšķiras ar savu gaismas uztveri, tāpēc tikai nedaudziem cilvēkiem izdodas vizuāli noteikt gaismas plūsmas aukstumu vai siltumu.
Par pamatu pieņem šajā uzdotajā spektrā darbojošos izstrādājumu grupas vidējotos rādītājus, bet, veicot gaismas diožu gaismekļu izvēli, ņem vērā konkrētos to ekspluatācijas apstākļus (uzstādīšanas vietu, apgaismojamo telpu, uzdevumu u. c.).
Šodien visus apgaismojuma avotus, atkarībā no to spīdēšanas diapazona, attiecina uz trim pamatgrupām:
- siltā baltā krāsa – darbojas temperatūras režīmā no 2700K līdz 3500K. To izstarojamais baltās siltās krāsas spektrs ir ļoti līdzīgs parastās kvēlspuldzes spīdēšanai. Spuldzes ar tādu krāsu temperatūru ir rekomendētas lietošanai dzīvojamās telpās.
- dienas baltā krāsa (normālā baltā) – diapazonā no 4000K līdz 4500K. To spīdēšana vizuāli asociējas ar saules rīta gaismu. Tā ir gaismas plūsma, kuru var lietot dzīvokļu tehniskajos telpās (priekštelpā, vannas istabā, tualetē), birojos, mācību klasēs, ražošanas cehos utt.
- aukstā baltā krāsa (dienas baltā) – diapazonā no 5000K līdz 7000K. Atgādina spilgto dienas gaismu. Ar to apgaismo slimnīcas korpusus, tehniskās laboratorijas, parkus, alejas, stāvvietas, reklāmas paneļus u. c.
Kur var uzzināt par šo parametru?
Uz katras apgaismojuma spuldzes iepakojuma ražotāji norāda tās tehniskos raksturojumus. Visu citu raksturojumu vidū, tādu kā jauda, spriegums, tīkla frekvence, obligāti tiek norādīta gaismas diožu spuldžu krāsu temperatūra (tas ir attiecināms ne tikai uz LED spuldzēm). Šim pamatfaktoram ir jāpievērš uzmanība pirms spuldzes pirkuma.
Taisnību sakot, šis raksturojums tiek attēlots ne tikai uz iepakojuma, bet arī uz pašas spuldzes.
Kādas LED spuldzes izvēlēties birojam
Ir pierādīts, ka baltais apgaismojums ir optimāls darba procesam, jo tajā saturošās zilā spektra daļa labvēlīgi ietekmē cilvēku, palīdz viņam koncentrēties, paātrina organisma reakciju un darba procesus. Vislabāk izvēlēties starojuma avotus tieši no 4000K līdz 4500K, ar neitrālo gaismu. Tāda gaisma dos iespēju palielināt darbspēju līdz maksimālai atzīmei.
Otrādi, liela kļūda būs aukstās baltās krāsas gaismekļu (tuvam 6500K diapazonam) uzstādīšana tādā vietā. Tas veicinās darbinieku ātro nogurumu, galvassāpju sūdzības un strauju darbspēju samazināšanos.
Kādas LED spuldzes der mājām
Dzīvokļos un privātmājās netiek ieteikta baltā gaisma. Nav obligāti izvietot vienādus gaismekļus, labāk izmantot individuālas apgaismojuma aprīkošanas rekomendācijas tādās telpās. Var uzstādīt baltos neitrālos gaismekļus virtuvē, sanitārajā mezglā un priekštelpā. To temperatūra var variēties no 4000K līdz 4500K.
Bet guļamistabai, bērnistabai un istabām, kur jūs atpūšaties, vislabāk izmantot siltos gaismas spektra toņus. Šeit par vislabāko risinājumu būs siltā baltā gaisma tuvāka no 2700K līdz 3500K. Tā noņems dienas sasprindzinātību, radīs mājīgumu un ļaus relaksēties.
Ērti un efektīvi lietot normālu balto gaismu lasīšanas zonā un darba stūrītī, kā arī spoguļu apgaismošanai, kuru priekšā tiek uzlikta makijāža. Ar šo jūs panāksiet maksimālo krāsu kontrastu un ērtību veicamām darbībām.
Bērna rakstāmgaldu labāk aprīkot ar 3000-4000K temperatūras LED galda lampu. Tā neradīs lieku nogurumu acīm, bet tuvība baltajam spektram palīdzēs koncentrēties un pielāgoties darbam. Visām gaismas diožu spuldzēm to darba temperatūra ir norādīta uz iepakojuma.
Ja, izlasot šo rakstu Jums tomēr paliek jautājums, kādas temperatūras LED spuldzi Jums labāk ir jāizvēlas, tad zvaniet mūsu konsultantiem, labprāt padalīsimies ar savu bagāto pieredzi.
__________________________________________
Dalies ar šo publikāciju, jo varbūt tieši tagad Tavs draugs meklē risinājumus darba vietas apgaismojumam un tā uzlabošanai. Kopā mēs samazināsim elektrības patēriņu un padarīsim mūsu dabu “zaļāku”.
☏ +371 24-94-2444