Tipiskas mājas apgaismojuma kļūdas var būt pastāvīgs kaitinošs faktors, kas rada diskomforta sajūtu jūsu mājās. Šīs nepilnības lielākoties ir pavisam vienkāršas un acīmredzamas, tāpēc, izmantojot šajā rakstā sniegtos padomus un ieteikumus, jums nevajadzētu rasties grūtībām tās atrast savā mājoklī un ātri novērst.
Galvenās kļūdas,ko pievēršam radot apgaismojumu mājoklī:
- Maz gaismas;
- Neregulējams apgaismojums;
- Nepareizs augstums;
- Nepareiza gaismas temperatūra;
- Nepareiza gaisma pie spoguļiem;
- Interjera krāsu paletes nesaskaņošana;
- Skaistums uz funkcionalitātes rēķina.
Maz gaismas
Bieži vien īpašnieki pievērš minimālu uzmanību apgaismojumam, vienkārši uzstādot lustru katras telpas centrā un apstājoties pie tā. Šāda pieeja ir pamatota, ja telpa ir neliela un tajā ir tikai viena funkcionālā zona.
Tomēr gandrīz katrā mājokļa telpā ir vairākas svarīgas funkcijas:
Dzīvojamā istaba ir paredzēta ģimenes maltītēm un tikšanās reizēm, atpūtai, hobijiem un dažkārt arī darbam; guļamistaba - klusai atpūtai un miegam; virtuve ir paredzēta ēdiena gatavošanai, ģimenes maltītēm un mājas darbiem.
Telpas daudzfunkcionālai organizācijai ir nepieciešams daudzlīmeņu apgaismojums.
Tajā ietilpst:
- Galvenais gaismas avots ir lustra vai cits gaismeklis, kas nodrošina augstas kvalitātes, vienmērīgi izkliedētu gaismu.
- Vietējie avoti - sienas lampas, stāvlampas, galda lampas, iebūvēts apgaismojums. Viņu uzdevums ir zonēt telpu un padarīt to ērtāku lietotājiem.
- Dekoratīvie avoti ir jebkuri gaismekļi, kas kalpo nevis funkcionāliem nolūkiem, bet tikai mājas dekorēšanai.
- Kombinējot vairākus gaismas avotu veidus vienā telpā, ir daudz vieglāk radīt atbilstošu atmosfēru mājās dažādiem notikumiem un apstākļiem.
Neregulējams apgaismojums
Gaismekļos integrētā gaismas spilgtuma regulēšanas iespēja palīdz regulēt gaismas spilgtumu. Ja tā nav, apgaismojums būs vienādas intensitātes visos diennakts laikos un jebkuros apstākļos. Tas ir diezgan neērti, jo jums nebūs iespējas pieklusināt gaismu romantisku vakariņu laikā vai, gluži pretēji, piesātināt to, kad jums ir jāstrādā.
Lai varētu pielāgot apgaismojuma scenārijus savam dzīvesveidam, izvēlieties mājoklim dimmējamus gaismekļus.
Nepareizs augstums
Gaismekļu augstums lielā mērā nosaka apgaismojuma kvalitāti mājoklī un lietotāju komfortu. Pārāk augstu iekārtie gaismekļi nenodrošinās vajadzīgo apgaismojuma līmeni, bet pārāk zemu iekārtie gaismekļi, gluži pretēji, spīdēs un arī fiziski traucēs iedzīvotājiem. Lai nodrošinātu, ka gaisma un paši ķermeņi pilda savu funkciju un nerada diskomfortu, tie ir pareizi jāuzstāda.
Optimālais lustras uzstādīšanas augstums jebkurā mājas telpā ir tāds, lai no lampas apakšējās malas līdz grīdai būtu 210-230 cm attālums. Tādējādi gaisma vienmērīgi izkliedējas visā telpā un neapžilbina klātesošo acis. Turklāt lustra netraucēs pat visgarākajiem ģimenes locekļiem un mājas viesiem.
Ja lustra ir novietota virs ēdamgalda dzīvojamā istabā vai virtuvē, no lustras līdz darba virsmai jābūt 70-90 cm attālumam. Jo lielāka galda virsma, jo augstāka lustra.
Guļamistabā griestu lampai jābūt novietotai tā, lai attālums no gultā guļošā personas galvas līdz zemākajam gaismekļa punktam būtu vismaz 20 cm. Parasti pie standarta griestiem lustra ir 210-230 cm augstumā.
Pareizs augstums jāizvēlas arī sienas lampām. Šajā gadījumā tas būs atkarīgs no tā, kā tās tiks izmantotas. Ja sienas lampas ir paredzētas tikai naktsskapīša apgaismošanai, tās var uzstādīt aptuveni 120 cm augstumā no grīdas. Savukārt, ja nepieciešams apgaismot arī daļu gultas, piemēram, ērtai lasīšanai pirms gulētiešanas, sienas lampas labāk uzstādīt aptuveni 160 cm augstumā.
Uzstādīšanas laikā jāpievērš uzmanība arī slēdža atrašanās vietai - tam jābūt viegli sasniedzamam, atrodoties gultā.
Nepareiza gaismas temperatūra
Gaismai var būt ne tikai atšķirīgs spilgtums, bet arī dažādi gaismas toņi. Šo īpašību sauc par krāsu temperatūru. Pēc temperatūras gaismu iedala siltā, neitrālā un vēsā.
Katru no apgaismojuma apakštipiem cilvēka acs un psihika uztver atšķirīgi:
- Siltā dzeltenā gaisma ir patīkama acīm un iedarbojas relaksējoši. Tas nomierina un rada komforta un mājīguma sajūtu. Taču tas apgrūtina koncentrēšanos un gatavošanos darbam. Silta gaisma ir ideāli piemērota guļamistabai vai atpūtas zonai dzīvojamā istabā.
- Neitrāla balta gaisma ir pēc iespējas tuvāka dabiskajai saules gaismai. Tas uzmundrina, uzlabo garastāvokli, veicina ātrāku pamošanos un aktīvāku dzīvesveidu. Šāda veida apgaismojumu ieteicams izmantot virtuvēs, dzīvojamās istabās, bērnu istabās un birojos.
- Aukstā zilā gaisma liek cilvēkam koncentrēties, pievērst lielāku uzmanību un koncentrēties darbam. Tomēr šāda veida gaisma ir diezgan spēcīgs kairinātājs cilvēka redzei un psihikai. Tas ātri nogurdina, pēc kāda laika liek nervozēt un var pat izraisīt galvassāpes.
Labākais risinājums mājoklim būtu gaismekļi, kas spēj pēc vēlēšanās mainīt temperatūru no aukstas uz siltu vai neitrālu un otrādi.
Nepareiza gaisma pie spoguļiem
Skatoties spogulī, mēs sagaidām reālistisku attēlu bez krāsu un proporciju izkropļojumiem. Nepareiza gaisma telpās ar spoguļiem izraisa tieši šādus nevēlamus efektus, padarot gandrīz neiespējamu precīzi novērtēt savu atspulgu.
Lai pareizi izvietotu gaismu, ir svarīgi, lai tā būtu izkliedēta un nekristu uz spoguļa, bet gan uz cilvēka, kas tajā skatās.
Optimālākais risinājums ir vairākas spuldzes, kas simetriski izvietotas abās spoguļa pusēs vai pa visu perimetru, lai nodrošinātu vienmērīgu, neitrālu gaismu, kas ir pēc iespējas tuvāka dienas gaismai.
Interjera krāsu paletes nesaskaņošana
Dažādas interjera apdares krāsas atšķirīgi mijiedarbojas ar gaismu. Gaišas krāsas atstaro un pastiprina gaismu, savukārt tumšas krāsas absorbē lielu daļu gaismas. Ja jūsu viesistabā ir tumši brūna lamināta grīda un tapetes tumši zilos, zaļos, sarkanos toņos, izvēlieties pietiekami jaudīgus gaismas ķermeņus, lai kompensētu daļu absorbētās gaismas.
Telpām, kas iekārtotas gaišās pasteļtoņos, var izvēlēties gaismekļus ar mazāku jaudu nekā iepriekšējā gadījumā.
Skaistums uz funkcionalitātes rēķina
Ja izvēlaties gaismekli, pamatojoties tikai uz tā izskatu, pastāv risks, ka tas var neatbilst savam mērķim: piemēram, tas var nespēt apgaismot visu telpu vai arī gaisma var netikt novirzīta tur, kur tā ir nepieciešama. Šādā gadījumā gaismeklis būs jānomaina pret citu vai arī tas būs jāsavieno ar funkcionālāku gaismas avotu.
Lai izvairītos no laika un naudas izšķērdēšanas, izvēlieties apgaismojumu ne tikai pēc tā skaistuma, bet galvenokārt novērtējiet, vai tas spēs darboties pareizi. Iegādes posmā noteikti novērtējiet gaismekļa jaudu un energoefektivitāti, gaismas izstarošanas virzienu, uzstādīšanas un vadības veidu, apkopes grūtības un citas īpašības. Tādējādi jūs atradīsiet ne tikai skaistu gaismu, bet arī ērtu, praktisku un funkcionālu apgaismes ierīci savam mājoklim.
Katra māja ir atšķirīga, un katram cilvēkam ir atšķirīga gaismas uztvere. Ja savā mājoklī jūtaties ērti un nekas jūs nekaitina, visticamāk, nekas nav jāmaina. Bet, ja visu laiku jūtat diskomfortu, atrodoties kādā no mājas telpām, noteikti pārbaudiet, vai ir nodrošināts pareizais apgaismojums. Ja konstatējat kļūdas, pārliecinieties, ka tās ir novērstas. Tas palīdzēs padarīt jūsu mājokli ērtāku un mājīgāku.
Citus mūsu ieteikumus lasiet šeit
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv