Kas ir LED gaismas diožu apgaismojums?

  • Kas ir LED gaismas diožu apgaismojums?

LED apgaismojuma spuldzes – revolūcija gaismas tehnikas pasaulē. To izstrāde ļāva risināt veselu uzdevumu kompleksu: palielināt apgaismojuma ierīču darbmūžu un to lietošanas drošību, samazināt elektroenerģijas patēriņu, uzlabot gaismas atdevi utt. Pirmā gaismas diode tika izstrādāta jau 1962. gadā un spīdēja ar sarkano gaismu. Vēl pēc dažiem gadiem radās dzeltenās un zaļās gaismas diodes, 1971. gadā amerikāņu inženieris izveidoja pirmo, bet dārgo zilās krāsas diodi, bet 1993. gadā japāņu fiziķis izgudroja spilgti zilo gaismas diodi, bet jau lētāku.

Lai izmantotu gaismas diodes (LED) apgaismojumam un noregulētu sērijveida ražošanu, bija jāsasniedz to baltā spīdēšana. To izdevās veikt 1995. gadā, taču gaismas diožu apgaismotības līmenis bija tik zems, ka tās nācās izmantot tikai kā dekoratīvo pagaismu. Tikai 2005. gadā izstrādātāji no gaismas diodēm varēja sasniegt gaismas plūsmu 100 lūmenu uz vatu, un uz to pamata palaist apgaismojuma spuldžu un gaismekļu sērijveida ražošanu. Latvijā gaismas diožu spuldzes, pēc dažādiem datiem, radās laika periodā no 2007. gada līdz 2010. gadam. Pašlaik šis tirgus aktīvi attīstās.

 ismas avotu konkurences priekšrocības

Palielināts gaismas diožu spuldžu un gaismekļu pieprasījums radās ne par velti. Salīdzināsim gaismas diožu spuldzes ar citiem spuldžu tipiem un izcelsim galvenās priekšrocības:

Paildzināts darba laiks

Kvēlspuldzei (kuru jau aizliedza izmantot) ir jādeg ne mazāk kā 1000 stundas. Īstenībā tā pārdeg daudz ātrāk, jo ir sprieguma lēcieni, un ieslēgšanas brīdī volframam ir zema pretestība aukstā stāvoklī. Pēc 750 spuldzes darba stundām tās gaismas atdeve manāmi samazinās.

Halogēnai spuldzei ir labāki ilgmūžības rādītāji – tā deg no 2000 līdz 4000 stundām.

Kompaktā luminiscences spuldze deg 8000-10000 stundas. Izbeidzoties tās darbmūža puses termiņam, gaisa plūsma samazinās par 30-35 procentiem.

Salīdzinājumam gaismas diožu (LED) spuldze deg līdz 100.000 stundām! Ja pārvērst gados, tad tie ir aptuveni 11 gadi. Apgaismojums ar gaismas diožu gaismekļiem ir visizdevīgākais.

 

Salīdzinājuma parametrs Kvēlspuldze Halogēnā spuldze Luminiscences spuldze Gaismas diožu spuldze (LED)
Patērējamā jauda, W 75 45 15 10
Sildīšana stipra stipra vidēja zema
Konstrukcijas stiprība ļoti trausla trausla ļoti trausla izturīga
Darbmūžs, stundas, vidējotās 1000 2 000-2 500 7 000 - 10 000 30 000 - 50 000
Uzstādīšanas, nomaiņas vienkāršums labs apmierināts lielisks lielisks
Ekoloģiskums labs labs apmierināts lielisks

Liela gaismas atdeve un elektroenerģijas ekonomija

90 procenti jaudas, ko patērē kvēlspuldze no elektrotīkla, tiek tērēts sildīšanai, un tikai 10 procenti – apgaismojumam. „Iļjiča” spuldzes gaismas atdeve ir 7-17 lūmeni uz vatu.

Halogēnās spuldzes arī stipri „uzsildās”, bet to efektivitāte ir par 20-50 procentiem labāka, nekā „Iļjiča” spuldzēm. Spuldzes gaismas efektivitāte ir 15-22 lūmeni/vatu, spuldzei ar kvarca stiklu – 24-28 lūmeni/vatu.

Luminiscences spuldzes dod gaismas plūsmu, patērējot 1 jaudas vatu no elektrotīkla, 40-60 lūmeni. Kompakto luminiscences spuldžu (energotaupīgo) 1 vats ir vienāds ar 5 kvēlspuldžu vatiem. Tas tieši ietekmē elektroenerģijas ekonomiju.

LED spuldzes dod 50-100 lūmenu uz vatu gaismas plūsmu. Un tas atkal ir vislabākais rādītājs visu spuldžu vidū. Gaismas diožu spuldzes 1 jaudas vats = kompaktās luminiscences spuldzes (energotaupīgās) 3 vatiem. Bet gaismas diožu spuldzes arī ir attiecināmas pie energotaupīgo klases, taču, pēc šī rādītāja, tās ir efektīvākās nekā kompaktās luminiscences spuldzes.

 

Galvenie raksturojumi Kvēlspuldzes Luminiscences spuldzes Gaismas diožu spuldzes (LED)
Spilgtums vidējais zems augsts
Darbmūžs, stundas 1000 10 000 50 000
Infrasarkanais starojums ļoti augsts minimālais nav
Ultravioletais starojums pieņemamais ļoti augsts nav
Gaismas atdeve, lm/ W 7 - 17 40 - 60 50 - 80
Sākumvērtība zema vidēja augsta
Patērējamā jauda, W/ stundā ne mazāk kā 25 ne mazāk kā 20 no 7 līdz 21

Ekoloģiskums

LED spuldzēm ir labākie ekoloģiskuma rādītāji, jo to iekšienē nav kaitīgo komponentu un, tās neizstaro infrasarkano un ultravioleto starojumu darba laikā. Tāpēc gaismas diožu apgaismojums ir pieprasītāks mājās. Viskaitīgākās spuldzes ir luminiscences, tai skaitā arī kompaktās spuldzes, jo to iekšienē ir dzīvsudrabs un tā pāri.

Konstrukcijas stiprība

Gaismas diožu spuldzes ir visizturīgākās. Kvēlspuldzes un halogēnās spuldzes nedrīkst trīcēt, tām saplīst kvēldiegs. To stikls, tāpat kā kompakto luminiscences spuldžu stikls, ir trausls, un nokrītot tas viegli saplīsīs. Gaismas diožu spuldzēm stikla vietā ir plastikāts, kas viegli izturēs slodzi nokrišanas laikā, bet konstrukcijas iekšienē nav kvēldiega.

LED apgaismojuma avotu trūkumi

Parasti zemas cenas spuldzēm un gaismekļiem ir slikta kvalitāte. Tie var „nodegt” pēc lietošanas mēneša un dod nevienmērīgo gaismas plūsmu. Tāpēc ir lietderīgi dod priekšroku vadošo kompāniju produkcijai šajā jomā. Ar katru gadu gaismas diožu apgaismojuma avotu ražošanas tehnoloģija tiek pilnveidota, tāpēc to cena pakāpeniski samazinās. Bet pat vienu reizi patērējot gaismas diožu gaismekļiem, jūs noteikti segsiet izmaksas nākotnē.

LED apgaismojuma avotu darba princips

Gaismas diodes ir pusvadītāju kristāli, kuri sāk spīdēt, kad elektriskā strāva plūst caur tiem. Katrs kristāls izstaro sava spektra (sarkanā, dzeltenā, zaļā) starus. Balto gaismu gūst, kombinējot šos spektrus vai, pārklājot visspilgtāko zilās krāsas gaismas diodi ar dzelteno fosfora slāni. Mainot krāsu attiecību, var gūt vai nu aukstu, vai nu siltu gaismu.

Standarta gaismas diožu spuldžu konstrukcija iekļauj sevī:

  • Plastikāta balto vai krāsaino kolbu;
  • Plati ar gaismas diodēm;
  • Draiveri, kas izlīdzina maiņstrāvu (elektroniskā plate);
  • Siltuma novadīšanas radiatoru;
  • Cokolu;
  • Apakšējo un augšējo turētāju.

LED spuldžu kolbām var būt dažādas formas: parasta, tāpat kvēlspuldzei, un „Sveces”, „Lodes”, „Elipses” tipa kolbas forma. Vēl ir „kukurūzas vālītes” spuldzes, tām ir cilindriskā forma, bet to korpusa sānos ir uzstādītas gaismas diodes.

Platei, atkarībā no vajadzīgās gaismas plūsmas un patērējamās jaudas, ir dažāds diožu skaits. Apakšējais un augšējais turētāji ir vajadzīgi, lai noturētu plati ar gaismas diodēm un draiveri ar tajā uzstādītiem elementiem. Siltuma novadīšanas radiators novada siltumu no spuldzes korpusa, novēršot tā pārkarsēšanu. Gaismas diožu spuldzēm var būt dažāds cokols, to galvenie tipi ir:

  • Е27. Klasiskais cokols, tāds pats kā kvēlspuldzēm, tāpēc gaismas diožu spuldzes var droši izmantot to vietā;

  • Е14. Ar tādu cokolu ražo „Sveces” un „Minjona” tipa spuldzes, tas izskatās tāpat kā E27 cokols, tikai šaurāk par to;

  • GU10 – pagrieziena tapiņu cokols. Lai nofiksētu spuldzi patronā, spuldze ir jāieliek tajā un jāpagriež sānis;

  • GU5.3. Šī tipa cokolu var atšķirt pēc izvirzošiem kontaktiem, tāpat kā elektriskai kontaktdakšai. Tas arī ir attiecināms uz „tapiņu” tipu un tiek savienots ar speciālo patronu ar tapiņu paņēmienu (analoģiski kontaktdakšai ar kontaktligzdu).

Gaismas diožu gaismekļu konstrukcija:

  • Korpuss;
  • Gaismas diodes, kas ir izvietotas noteiktajā attālumā viena no otras;
  • Aizsargekrāns;
  • Barošanas avots;
  • Draiveris;
  • Plate.

LED apgaismojuma veidi

Gaismas diožu apgaismojums tiek iedalīts 2 tipos: iekšējais gaismas diožu apgaismojums un ārējais gaismas diožu apgaismojums jeb ielas gaismas diožu apgaismojums. Pie iekšējā apgaismojuma ir attiecināmi:

  • dzīvokļu;
  • biroja un administratīvais;
  • tirdzniecības (tai skaitā izklaides centros);
  • rūpnieciskais;
  • avārijas apgaismojums.

LED Dzīvokļu apgaismojums

Dzīvojamās telpās izmanto dažāda izmēra un formas standarta gaismas LED paneļi kuras tiek iegriezti noteiktā diametra klasiskajā patronā vai ir komplektā ar gaismekli, kas tiek iemontēts mēbelēs, piekaramajos vai iestieptajos griestos, grīdā. Arī interjerā tiek plaši izmantoti sienas gaismekļi, galda lampas, gaismas diožu lentes, ko liek mēbeļu nišās, divlīmeņu ģipškartona griestos, piemēram virsapmetuma LED paneļi

LED Biroja un administratīvais apgaismojums

Administratīvajās telpās un birojos, galvenokārt, izmanto iemontējamos vai uzliekamos griestu gaismas diožu kvadrāta (LED Panelis 60x60) vai taisnstūra formas gaismekļus īsām un garākām dienas gaismas spuldzēm. Diodes iekšiene var būt izvietotas vienā, divās vai vairākās rindās.

LED Industriālais, rūpnieciskais apgaismojums

Rūpniecisko objektu apgaismojumam izmanto sienas, piekaramos, iemontējamos un uzliekamos gaismekļus ar noteikto aizsardzības pakāpi pret mitrumu piemēram LED UFO gaismeklis, augsto temperatūru, putekļiem un mehāniskiem bojājumiem. Gaismekļu forma un izmēri var būt dažādi.

LED Avārijas apgaismojums

Avārijas gaismas diožu apgaismojums ir nepieciešams tad, kad izslēdzas galvenais. Tam ir jābūt izmantotam visur, sākot no rūpniecības objektiem, beidzot ar tirdzniecības un izklaides centriem, veselības aizsardzības iestādēm, stacijām, sporta centriem utt. Avārijas apgaismojuma gaismekļi ir gaismas diožu gaismekļi, tiem ir divi tipi – centralizētās elektropadeves gaismekļi un autonomie modeļi. Pirmā tipa gaismekļiem ir elektropadeve no centralizētās avārijas sistēmas, bet otrā tipa apgaismojuma ierīces, pēc būtības, ir gatavs komplekts (visi elementi ir izvietoti iekšienē vai 0,5-1 m robežās).
Avārijas gaismas diožu gaismekļi var būt rezerves un evakuācijas. Rezerves gaismekļi uztur noteikto procesu turpināšanai nepieciešamo apgaismojuma līmeni sociālajos un rūpniecības objektos, bet evakuācijas gaismekļi norāda strādājošam personālam izejas ceļus, un tiem ir apzīmējums „Izeja”.

 Ārējais LED apgaismojums var būt:

  • Konsoles;
  • Arhitektūras;
  • Prožektoru;
  • Ainavu.

LED Ielu (konsoles) apgaismojums

Konsoles gaismas diožu (LED) gaismekļi ir paredzēti pilsētas un ārpilsētas ielu, maģistrāļu, gājēju un parka zonu, laukumu ar intensīvo gājēju kustību, dzelzceļa staciju, iekšmāju teritoriju utt. apgaismojumam. Tie dod daudz vienmērīgāku un plašāku apgaismojumu, ievērojami taupa elektroenerģiju.

LED Arhitektūras apgaismojums

Kad ir jāveic ārējā skulptūru, būvju un ēku apgaismojumu, tad izmanto gaismekļus arhitektūras apgaismojumam un gaismas diožu lentes. Izceļ 6 gaismas diožu arhitektūras apgaismojuma tipus: slēptais, lokālais, apgaismes, „grafika”, „iluminācija”, „mediafasāde”.
Slēptā pagaisma tiek veikta tā, lai gaismas avots nebūtu redzams, bet uz ārieni izlaužas tikai tā gaisma. To izmanto atsevišķo fasādes formu izcelšanai vai jauno gaismas kompozīciju radīšanai. Lokālā gaismas diožu pagaisma tiek pielietota tajā gadījumā, kad ir jāakcentē noteiktā detaļa vai konstrukcija (logu ailu, kolonnu, karnīžu u. tml. noformēšana).
Apgaismes pagaisma – visa objekta apgaismošana (vienmērīga vai nevienmērīga). Lai organizētu to, izmanto jaudīgos gaismekļus ar plašu izkliedes leņķi, kurus uzstāda noteiktajā attālumā no objekta uz zemes vai balstiem.
Grafika – ēku un citu objektu apgaismošana ar speciāliem gaismas diožu gaismekļiem ar optisko sistēmu. Optiskās lēcas un gaismas avotu atstarotāji ļauj tēlot jebkura skaistuma rakstus uz fasādēm. Izņemot gaismekļus apgaismojumam, izmanto gaismas diožu lentes.
Iluminācija – apgaismošana ar virtenēm, spīdošām figūrām vai „skrejošiem” ugunīm. To izmanto tirdzniecības un izklaides centru ārējā izskata noformējumam, kā arī objektu izcelšanai svētku dienās.
Mediafasāde – jebkura izmēra un formas displejs no gaismas diožu tīkla, kas ir izveidots no atsevišķiem moduļiem ar uzstādītām gaismas diodēm uz tiem. Tādus displejus izmanto reklāmas radīšanai (foto, video, slīdrāde)m TV translēšanai un vienkārši ēkas fasādes pārveidošanai.

Bieži izmanto LED prožektorus lai izgaismotu ēkas, tirdzniecības centrus.

LED Prožektori

Kad ir jāapgaismo rūpniecības uzņēmums, sporta komplekss, dzelzceļa stacija, autostāvvieta u. tml. teritorija, tad izmanto apgaismojumu ar LED prožektoriem (ar 20, 50, 100 un vairāku vatu jaudu un ar 15-30 gaismas diožu skaitu). Gaismekļi var būt uzstādīti gan uz apgaismojuma balstu, gan arī piestiprināti pie ēku un būvju sienām. Skatuvju apgaismošanai izmanto gaismekļus ar statni vai pārnesamos.

LED Ainavu apgaismojums

Ainavu apgaismojums tiek izmantots baseinu, strūklaku, kāpņu, celiņu, koku apgaismošanai. Šajā nolūkā izmanto gaismas diožu gaismekļus: zālienu gaismekļus, celiņiem un alejām, atstarotās gaismas, sfēriskos ainavu gaismekļus, iemontējamos sienās un gruntī, spīdošie akmeņi u. tml.

LED spuldzes – ideālais risinājums iekšējā un ārējā apgaismojuma organizēšanai. Tie ir īpaši izdevīgi, noformējot ielas gaismu, tāpēc droši var teikt, ka nākotne ir tieši gaismas diodēm.

__________________________________________________________________

Dalies ar šo publikāciju, jo varbūt tieši tagad Tavs draugs meklē risinājumus darba vietas vai savas mājas apgaismojumam un tā uzlabošanai. Kopā mēs samazināsim elektrības patēriņu un padarīsim mūsu dabu “zaļāku”. 

☏ +371 24-94-2444

2018-07-05 11:31:24
0
4498

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!

Rekomendējamie raksti

LED panelis  600x600 mm

LED panelis 600x600 mm

LED paneļi 600x600LED apgaismojums autoskolas mācību telpām. Uzdevums:Nomainīt vecos “Armstrong” gaismekļus ar luminiscentām spuldzēm 4 gab. X 18W uz LED paneļiem 40W ar dienas gaismu, kas atbilst 4000K. LED paneļu tiešais izmērs ir 595x595 mm, kas tieši sakrīt ar “Armstrong” griestu izmēriem. Spektram ir jābūt 4000k - dienas gaismai.Dienas laikā tika uzstādīti vairāk nekā 20 L..

2018-04-05 20:30:53
0
4568
LED paneļi 60x60 - elektroinstalācija, veikalu apgaismojums

LED paneļi 60x60 - elektroinstalācija, veikalu apgaismojums

LED paneļi 60x60Objekts: veikals, RīgāIkdienā saņemam zvanus no cilvēkiem, kuri vēlās saņemt konsultācijas par LED apgaismojumu. Visiem, bez izņēmuma, piedāvājam sava speciālista izbraukumu uz objektu. Tāpēc jau no paša sākuma ļoti svarīgi pirms gaismekļu iegādes, izprast tagadējo gaismas ķermeņu situāciju objektā, izrunāt vēlmes un vēlamo gala rezultātu. No pieredzes varam teikt, ka cilvēki ..

2018-04-25 18:54:09
0
4226
LED lineārais gaismeklis (industriālais) uzstādīšana

LED lineārais gaismeklis (industriālais) uzstādīšana

LED lineārais gaismeklis, elektromontāža, energoefektivitātes aprēķins Objekts: Kokpstrādes cehs, Ogrē Mūsu esošie klienti vērsās pie mums atkārtoti ar vēlmi nomainīt apgaismojumu kokapstrādes uzņēmuma otrā cehā. Kā Jūs nojaušat  šoreiz stāsts būs par otru kokapstrādes cehu, kur arī bija nepieciešams nomainīt vecos dienas gaismekļus uz LED lampu apgaismojumu. Balticled speciālists iz..

2018-06-05 21:44:12
0
3886