Sienas gaismekļiem reti kad ir liela nozīme mājas apgaismojuma sistēmā - tos parasti iegādājas tikai estētisku apsvērumu dēļ. Tomēr tas nenozīmē, ka nav noteikumu par to izvietojumu interjera dizainā.
Lai nodrošinātu, ka sienas lampas telpā rada pareizo noskaņu un netraucē lietotājiem, tās jāuzstāda noteiktā augstumā, kas katrā mājas vai dzīvokļa telpā ir atšķirīgs.
Guļamistaba
Galvenais sienas apgaismojuma mērķis guļamistabā ir nodrošināt maigu apgaismojumu, kas nekairina acis un vienlaikus veicina maksimāli ērtu un pilnvērtīgu atpūtu. Optimālais gaismekļu augstums pie gultas var būt no 120 cm līdz 160 cm no grīdas līmeņa.
Nepieciešamo attālumu izvēlas, pamatojoties uz šādiem faktoriem.
- Galvgaļa augstums: ja galvgaļa forma un izmērs ir standarta, lampu parasti novieto 20-30 cm virs tā. Virs lielākām konstrukcijām lampas tiek paceltas pēc iespējas augstāk (līdz 160 cm no grīdas). Ja šis attālums nav pietiekams, gaismekļus novieto tieši virs gultas atzveltnes malas, un ērtākai to ieslēgšanai un izslēgšanai tiek pievienots īpašs vads. Alternatīvi lampu var uzstādīt arī tieši gultas galvgalī.
- Lietotāja augums: izvēloties lampu uzstādīšanas augstumu, tās jānovieto pie sienas tā, lai gaismas slēdzis būtu viegli sasniedzams, neceļoties no gultas.
- Gaismekļu konstrukcijas īpatnības: gaismekļi, kuru lampas "skatās uz leju" uz grīdu, jāuzstāda augstāk nekā gaismekļi, kas gaismu vērsti uz augšu vai vienmērīgi izkliedē to visos virzienos.
Uzstādot lampas virs kumodes galdiņa, gaismekļus uzstāda abās spoguļa pusēs, spoguļa augšējā trešdaļā. Tas nodrošina, ka gaisma no lampām būs pietiekama gan tiem, kas atrodas gultā, gan tiem, kas sēž pie galdiņa.
Bērnistaba
Bērnu istabā sienas gaismekļus parasti novieto pie bērna gultas, un tas nozīmē, ka, izvēloties gaismas izvietošanas vietu, jāievēro guļamistabas noteikumi. Ja gaismekli paredzēts ieslēgt un izslēgt bērnam, ir svarīgi nodrošināt, lai mazajam lietotājam būtu viegli aizsniegt slēdzi.
Optimālajam attālumam no grīdas līdz apgaismojumam jābūt bērna augstumā, ņemot vērā izstieptas rokas + 15-20 cm. Ja istabā dzīvo pusaudzis, aptuvenais gaismas augstums var būt 60-80 cm virs gultas augstuma (pielāgots bērna augumam).
Bērnu istabām gaismas ķermeņi jāizvēlas galvenokārt drošības apsvērumu dēļ: pašai konstrukcijai jābūt pēc iespējas stiprākai un izturīgākai, bet gaismas ķermeņiem - izturīgiem un, ja iespējams, nelūstošiem.
Viesistaba
Telpās, kas paredzētas ģimenes pulcēšanās, socializēšanās, hobijiem un amatniecībai, sienas lampas bieži vien novieto blakus dīvānam vai krēsliem, lai cilvēki varētu, piemēram, lasīt, šūt vai draudzīgi aprunāties.
Lai radītu mājīgāku vidi, sienas gaismekļi jāuzstāda aptuveni 140 cm augstumā virs grīdas. Šādā veidā gaismekļus var ērti lietot, ērti sēžot dīvānā vai krēslā, un gaisma ir pietiekami spilgta un neuzkrītoša, lai varētu veikt pat vismazākos darbus.
Sienas gaismekļus dzīvojamā istabā vislabāk novietot pa pāriem vienā līmenī, lai tie harmoniskāk un izdevīgāk izskatītos telpas interjerā.
Priekšnams
Priekšnamā vai vestibilā sienas lampas ir daļa no funkcionālā apgaismojuma. Tā kā šajās telpās bieži vien nav logu, sienas lampas atbalsta un papildina vai pilnībā aizstāj griestu apgaismojumu.
Apgaismes ķermeņi ir izvietoti pa priekšnama perimetru 2 metru augstumā virs grīdas. Ja griesti ir zemi, gaismekļus var piekārt arī 15-20 cm zemāk. Šādā stāvoklī apgaismojuma sistēma pildīs tai paredzēto funkciju un netraucēs mēbeļu, tehnikas un citu lielu priekšmetu pārvietošanos pa gaiteni.
Ja zāles sienas rotā gleznas, sienas gaismas avoti jāuzstāda nedaudz virs rāmjiem, parasti šādos gadījumos runa ir par 210-230 cm no grīdas.
Virtuve
Virtuves telpa gandrīz vienmēr ir sadalīta divās atsevišķās zonās: darba zonā un ēdamzonā. Darba zonā priekšroka tiek dota prožektoriem, jo tie nodrošina "ērtāku" gaismu "virtuves" darbiem.
Ēdamistabas zonā izmanto vienu, divus vai vairākus sienas gaismekļus, lai radītu labu apgaismojumu ēdamgalda vajadzībām. Gaismekļu skaits ir atkarīgs no galda lieluma, un optimālais augstums ir 70-80 cm no galda virsmas.
Šie ieteikumi attiecas uz ierīcēm, kas novietotas gar sienām. Ja ēdamistabas zona ir izvietota virtuves centrālajā daļā, daudz praktiskāk ir apgaismot galdu ar lustru vai kādu citu griestu gaismu.
Vannas istaba
Vannas istabā parasti tiek uzstādīti sienas gaismekļi, lai izgaismotu spoguli. Šādos gadījumos ir divas iespējas izvietot gaismas ķermeņus: virs spoguļa vai spoguļa sānos. Pirmā iespēja ir novietot gaismu 20-30 cm virs spoguļa augšējās malas tā, lai tā neatstarotu plafonu (tas ir svarīgi, jo pretējā gadījumā gaismas avots apžilbina acis).
Ja gaismeklis novietots uz sāniem, tas jāuzstāda spoguļa augšējās trešdaļas līmenī vai vannas istabas lietotāju acu līmenī, ja visi ģimenes locekļi ir aptuveni vienāda auguma. Šāda veida apgaismojumam jāizvēlas matēta vai balta stikla difuzori, lai nodrošinātu acīm visērtāko apgaismojumu.
Sīkāt par ko kā pareizi izvēlēties sienas lampu vannas istabai, lasiet šajā rakstā.
Citas telpas
Sienas lampas var izmantot gaiteņu, kāpņu telpu, balkonu, lodžiju u. c. apgaismojumam.
Uzstādot gaismekļus gaiteņos, piemēro noteikumus, kas attiecas uz zālēm un gaiteņiem. Šeit gaismekļus novieto 180-200 cm augstumā no grīdas, ņemot vērā griestu augstumu (jo augstāki griesti, jo augstāki gaismekļi).
Kāpnēm un kāpņu laukumiem nepieciešama īpaša pieeja apgaismojumam. Gaismas jābūt pietiekami daudz, lai cilvēki varētu droši pārvietoties, bet gaismekļi nedrīkst traucēt lietotājiem. Gaismekļiem jābūt novietotiem tieši virs vidēja auguma cilvēka galvas. Ja tas nav iespējams, gaismas ķermeņi jāuzstāda plecu augstumā (bet ne zemāk).
Iestikloti balkoni un lodžijas var kļūt par mājīgu ģimenes atpūtas vietu, ja tie ir pareizi aprīkoti un izgaismoti. Apgaismes ķermeņu augstums šeit ir atkarīgs no šajā mājas vai dzīvokļa daļā uzstādīto mēbeļu lieluma. Parasti gaismekļus uzstāda 100-150 cm virs grīdas - tieši virs krēslā vai uz dīvāna sēdoša cilvēka galvas.
Vieta jānosaka, ņemot vērā ērtības un praktiskumu, citādi gaismekļi kļūs par īstām galvassāpēm lietotājiem, nevis par mājas rotājumu. Lai izvairītos no problēmām lietošanas laikā, tie jāuzstāda optimālā augstumā, kā norādīts iepriekš minētajos ieteikumos.
Vairāk ieteikumus, kā izvēlēties sienas lampu lasiet šeit.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv