Kā izvēlēties un lietot spotlampas

 • Kā izvēlēties un lietot spotlampas

Attīstoties apgaismojuma nozarei, tiek piedāvāti arvien oriģinālāki un praktiskāki gaismekļu modeļi, kas paredzēti izmantošanai dzīvokļos, mājās un birojos. Tomēr lielā daudzveidība bieži vien mulsina, kad jāizvēlas labākais variants. Šī iemesla dēļ vispirms ir nepieciešams izprast katra gaismekļa veida izvēles iezīmes, daudzveidību un principus. Šajā rakstā galvenā uzmanība tiks pievērsta spotlampām - salīdzinoši jaunam virziena gaismas ķermeņu veidam.

Kas ir spotlampas un kam tās ir paredzētas

Pats nosaukums cēlies no angļu valodas vārda "spot". Šī definīcija ir pamatota, jo spotlampas nodrošina virzītu gaismu, veidojot gaismas staru punktu noteiktā vietā. Tas ir ļoti noderīgi, izvietojot akcentus interjerā. No tehniskā viedokļa spotlampas ir viena vai vairāku gaismekļu konstrukcija, kas uzstādīta uz grozāma stiprinājuma.

Spotlampu pielietojums ir zonālais apgaismojums un oriģināla apgaismojuma radīšana. Apgaismojuma virzienu var mainīt, pateicoties montāžas kronšteiniem. Pateicoties šai funkcijai, jūs varat viegli mainīt telpas vizuālo atmosfēru, pievēršot uzmanību noteiktām interjera kompozīcijas iezīmēm.

Spotlampas ir noderīgas arī birojos un virtuvēs, kur tās nodrošina labu apgaismojumu darba zonās, neietekmējot pārējo telpu. Šāda veida apgaismojuma izmantošanas iespējas ir plašas un ļauj padarīt jūsu mājokli oriģinālu un vienlaikus praktisku.

Spotlampu dažādība 

Šo gaismekļu galvenā klasifikācija ir balstīta uz konstrukcijas īpašībām, jo īpaši uz izmantotā gaismekļa tipu. Apgaismes tirgū ir pieejami šādi galvenie spotlampu veidi, kā arī unikāli dizaineru varianti:

 • Sienas. Uzstādītas uz vertikālas virsmas, šīs lampas var izmantot dekoratīvai attēlu un plauktu izgaismošanai. Uzstādiet sienas spotlampas virs rakstāmgalda, un tās var efektīvi aizstāt galda lampu, neaizņemot ne centimetru vietas. Tās bieži izmanto arī kā nakts lampu, tikai jāizvēlas pareizā jauda. Tās var uzstādīt uz sienas kronšteina, līdzīgi kā sienas lampas, vai arī uzstādīt uz virsmas, ar gaismas ķermeņi pie sienas.
 • Griestu spotlampas - prožektori var papildināt vai aizstāt centrālo apgaismojumu, aizstājot lustras un parastos griestu apgaismojumu. To priekšrocība ir tā, ka jebkurā brīdī varat mainīt gaismas virzienu, radot pilnīgi atšķirīgus akcentus un izgaismojot atpūtas zonu vai darba vietu. Tie ir arī ērti, jo ir mazi - zemiem griestiem spotlampas - prožektori var palīdzēt ietaupīt vietu.
 • Atsevišķi un kombinēti modeļi. Ir pieejami viena vai vairāku gaismekļu spotalampas - prožektori. Pirmais ir efektīvs punktveida apgaismojuma avots, bet otro var izmantot tāpat kā lustru, jo tam ir vairāki gaismekļi, kas nodrošina pilnīgu lielas telpas apgaismojumu. Tiek saglabāta iespēja mainīt virzienu.
 • Iebūvēti. Šāda veida spotlampas tiek uzstādītas tāpat kā paneļi – iebūvēti griestos. Tie tiek uzstādīti uz atsperēm. Atšķirība no vienkāršajām spotlampām ir tā, ka gaismekli var pagriezt pēc vajadzības. Šādiem gaismekļiem izmantojot dažādus difuzorus, var piešķirt telpā vēlamo gaismu: vienmērīgu un maigu ar matētu difuzoru, virzītu un precīzu ar caurspīdīgu stiklu ar virziena gaismekli. Gaismekļi aizņem minimālu platību un neizceļas uz iestieptajiem vai piekaramo griestu virsmas.
 • Uz kronšteina stiprinātas spotlampas - prožektori. Populārākais spotlampu - prožektoru stiprinājums, kas nodrošina pilnīgu brīvību mainīt apgaismojuma leņķi. Ir pieejami viena un vairāku gaismekļu modeļi. Šis stiprinājums ļauj ievērot noteiktu attālumu no lampas līdz griestu virsmai, kas savukārt paver plašākas iespējas telpās ar zemiem griestiem.
 • Uz stieņa. Otrs populārākais spotlampu - prožektoru uzstādīšanas veids. Šajā versijā konstrukcijā ir vairāki gaismekļi, kas apvienoti vienā līnijā: plakans vai izliekts. Atsevišķi modeļi ir izgatavoti uz elastīga stieņa, kuram uzstādīšanas laikā var piešķirt jebkuru formu. Kopējais stiprinājums ļauj izmantot šādus gaismekļus neparastam sienas vai nišas apgaismojumam. Tie arī lieliski kalpo kā centrālais apgaismojums nelielās telpās vai birojos. Tos var uzstādīt gan pie griestiem, gan pie sienas, veidojot oriģinālas apgaismojuma kompozīcijas.

Šāda veida gaismekļus ikdienā izmanto visdažādākajos dzīvojamo un komerciālo ēku lietojumos. Bet kādas ir to priekšrocības salīdzinājumā ar parastajiem gaismas avotiem?

Spotlampu priekšrocības un trūkumi

Tāpat kā jebkurai ierīcei, arī šiem gaismekļiem ir vairākas priekšrocības un trūkumi.

Priekšrocības

 • Praktiski un ērti. Spotlampu konstrukcija sniedz iespēju jebkurā laikā mainīt apgaismojuma akcentus telpā, nepārvietojot gaismas avotus. Tajā pašā laikā apgaismojuma līmenis saglabājas pietiekamā līmenī.
 • Mazs izmērs. Spotlampas ir kompaktas, tāpēc tās ietaupa daudz vietas telpā.
 • Ekonomisks. Šāda veida apgaismojumam visbiežāk izmanto LED spuldzes, kas patērē līdz pat 10 reižu mazāk enerģijas nekā klasiskās kvēlspuldzes. 
 • Ilgmūžība. Gaismekļi ir izgatavoti no izturīgām detaļām, un izmantotās lampas ir uzticamas, un tas ļauj uz ilgu laiku aizmirst par gaismas avota nomaiņu.
 • Ideāls dekoratīvs risinājums. Ar spotlampu palīdzību var viegli izveidot jebkāda veida akcentējošu apgaismojumu, izceļot interjera iezīmes un paslēpjot trūkumus. Vairāku spotlampu kombinācija var kļūt par jūsu apkārtnes izcelšanas elementu. Varat arī izcelt atsevišķas telpas zonas dažādos diennakts laikos, bet pārējo telpas daļu atstāt bez apgaismojuma. Rentabls risinājums nišu, attēlu, vitrīnu izgaismošanai.
 • Zema sildīšanas temperatūra. LED spotlampas darbības laikā izstaro ļoti maz siltuma, kas bieži ir izšķirošs faktors, ja tos uzstāda iestieptajos griestos, kas ir jutīgi pret pārkaršanu.
 • Viegla uzstādīšana. Spotlampu uzstādīšana nav sarežģītāka (ja ne daudz vieglāka) par parasto griestu apgaismojumu - to var izdarīt gandrīz ikviens.

Trūkumi

 • Apgaismojuma virziens. Neviennozīmīga spotlampu īpašība, kas ne vienmēr ļauj tos izmantot, lai pilnībā vienmērīgi izgaismotu telpu. Ja armatūra nav rūpīgi izvēlēta, apgaismojums tiks izkliedēts punktveidā.
 • Izmaksas. Lai pilnībā apgaismotu lielas telpas, ir jāizmanto vairāki gaismekļi vienlaicīgi, kas palielina izmaksas.

Spotlampu izvēle mājām 

Spotlampu izvēle jūsu mājai ir atkarīga no vairākiem parametriem - gaismekļu tipa, izmantotajām lampām un gaismekļu stila: 

 • Stiprinājums. Tas ir atkarīgs no jūsu mājas griestu un sienu tipa. Stieptajiem griestiem un piekaramajiem griestiem labākais risinājums ir iebūvētas spotlampas. Mūsdienu tirgus piedāvā dažādus modeļus, kas atbilst visām gaumēm: pilnībā paslēptus griestu virsmā, prožektorveida, vienkāršus un uzmanību piesaistošus. 
 • Gaismas avota veidi. Izvēloties spuldzes, jāpievērš uzmanība atbalsta virsmai un gaismekļa mērķim. Stieptie griesti necieš augstu temperatūru, tāpēc jāizvairās no halogēna un kvēlspuldzēm un jāizvēlas LED spuldzes. Spotlampu mērķis ir atkarīgs no gaismas plūsmas jaudas un krāsas. Piemēram, guļamistabās ir piemērota vidējas jaudas dzeltena gaisma, bet vannas istabā nepieciešama spilgta un vienmērīga balta gaisma. Pastāv sistēmas, kā aprēķināt nepieciešamo telpas jaudu, taču ir svarīgi atcerēties, ka dzīvojamās telpas nedrīkst būt ne pārāk gaišas, ne pārāk tumšas. Nedrīkst būt arī pēkšņas izmaiņas: pat interjera akcenti tiek veidoti ar vienmērīgu pāreju. LED spotlampas - prožektori lieliski veic šo uzdevumu.
 • Stils. Izvēloties telpas stilam piemērotu apgaismojumu, ir vērts atcerēties vienkāršu krāsu un formu dalījumu: 
 • Mūsdienu tendences ir hroms, pulēts metāls, stikls, spīdīgas un glancētas virsmas ar ģeometriskām formām.
 • Klasiskie stili - zelts, bronza, patina ar maigām un plūstošām līknēm.

Attiecībā uz pārējo ir vērts paļauties uz personīgajām vēlmēm.

Noderīgi padomi:

 • Spotlampas - prožektori, kas vērsti uz griestu virsmu, var vizuāli "izstumt" sienas, liekot nelielai telpai izskatīties lielākai.
 • Ja meklējat "oriģinalitāti par katru cenu", vislabāk izvēlēties Eiropas ražotnessh. 
 • Ja izvēlaties halogēna lampas, labāk ir nodrošināt apkārtējo griestu telpu, jo to karstuma līmenis ir pietiekams, lai aizdedzinātu uzliesmojošus apdares materiālus.

Ko nepieciešams zināt pirms spotlampu iegādes lasiet šeit 

Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2023-01-12 17:43:25
0
310

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!