Pilnvērtīgs fasādes apgaismojums māju dizainā vēl nav izplatīts. Tomēr šī apgaismojuma dizaina daļa ir ļoti saistoša, jo gaisma var līdz nepazīšanai pārveidot pat visniecīgākās būves, padarot tās daudz mājīgākas un estētiskākas.
Lai izveidotu efektīvu fasādes apgaismojuma sistēmu, vispirms ir jāizprot, kādus gaismekļu veidus un īpašības var iekļaut tajā. Šajā rakstā ir izskaidrotas galvenās fasādes apgaismojuma sastāvdaļas un to izvēles nianses.
Fasāžu gaismekļu veidi
Šos gaismekļus var iebūvēt sienās, jumta pārsegumos, sastatnēs un citos fasādes elementos. Tie var būt pilnīgi nemanāmi uz fasādes, kas nozīmē, ka tie neatstāj iespaidu uz mājas arhitektūras elementiem. Īpaši veiksmīgi tie izskatās uz izvirzītām fasāžu daļām, piemēram, sijām vai karnīzēm.
Atkarībā no gaismekļu uzstādīšanas veida izvēlētajās zonās iebūvēto gaismekļu gaisma var gan vienmērīgi applūst, gan koncentrēties uz atsevišķiem fasādes elementiem.
Šie gaismekļi tiek uzstādīti zemē mājas priekšpusē vai gar visu mājas perimetru. Tad ēka tiek apgaismota no apakšas uz augšu. Atkarībā no izkliedes leņķa un gaismekļu izvietošanas biežuma to gaisma var vienmērīgi kāpt augšup vai arī atsevišķi gaismas stari var pacelties uz augšu gar fasādi, mainoties ar ēnainām vietām.
Šajā kategorijā ietilpst dažādi gaismekļi un laternas, kas noteiktā kārtībā ir piestiprināti pie mājas sienām. Tos var uzstādīt fasādes apakšējā, vidējā vai augšējā daļā. Galvenais noteikums šeit ir saglabāt simetriju gaismas avotu izvietojumā vai sarežģītu rakstu, lai pabeigtais apgaismojums neizskatītos haotiski.
Otrs svarīgs aspekts ir stiprinājumu drošība, jo, piemēram, vējš var tos šūpot, un to piestiprināšanas kvalitāte pie fasādes tieši ietekmēs to kalpošanas laiku.
Šāda veida fasādes apgaismojums visbiežāk tiek realizēts ar LED lentēm. To var izmantot, lai efektīvi un ekonomiski izdevīgi dekorētu mājas ārpusi, izceļot jumta, arku, logu, stūru un citu arhitektūras elementu līnijas. Kā alternatīvu LED lentēm kontūru apgaismojumā var izmantot arī dažādas virtenes - krāsainas vai vienkrāsainas.
Fasādes gaismekļu galvenās iezīmes
Putekļu un mitruma aizsardzības līmenis
Āra apgaismes ķermeņiem, pat ja tie formāli atrodas zem jumta, ir jābūt ar paaugstinātu aizsardzības līmeni pret nelabvēlīgu vides ietekmi. Ražotāji, kas īpaši paredzēti izmantošanai ārpus telpām, ražo gaismekļus ar hermētiskiem korpusiem, kas aizsargā vadošos elementus no saskares ar mitrumu un putekļiem. IP marķējums var palīdzēt atšķirt šādas ierīces no parastajiem iekštelpu apgaismes ķermeņiem.
Āra apgaismojumam ir jāizvēlas iekārtas ar vismaz IP44 aizsardzības līmeni pret putekļiem un mitrumu. Daudziem fasāžu apgaismes ķermeņiem ir vēl augstāka aizsardzības pakāpe - IP65. Tos neietekmē spēcīgs lietus, stiprs vējš un citi nelabvēlīgi laika apstākļi.
Jauda
Ņemot vērā, ka lielākā daļa māju ir 1-2 stāvus augstas (aptuveni 3-6 metrus augstas), fasādes apgaismojumam nav nepieciešami jaudīgi gaismekļi.
LED spuldzes parasti ir pietiekamas skaistam un funkcionālam apgaismojumam. Tās ne tikai labi veic savu darbu, bet arī palīdz ievērojami ietaupīt elektroenerģijas budžetu, jo, salīdzinot ar citiem gaismas avotiem, tās patērē maz elektroenerģijas.
Gaismas krāsa
Šis parametrs norāda konkrētā gaismas avota toni. Krāsu temperatūru mēra Kelvinos (K). Lielākā daļa fasādes gaismekļu rada gaismu 2500-6500 K diapazonā.
Parasti gaismas krāsa tiek iedalīta 3 daļās:
- Silta (2500-3500 K) - šādu avotu gaisma ir oranža vai dzeltenīga. Tā ir patīkama acīm un padara apkārtējo vidi mājīgāku un relaksējošāku.
- Neitrāla (4000-4500 K) - šī gaisma ir balta un dabiska. Tās īpašības ir līdzīgas saules gaismai, tāpēc tā pēc iespējas precīzāk atveido izgaismoto objektu krāsas un proporcijas.
- Aukstā (5000-6500 K) - šo gaismu cilvēka acs uztver kā zilganu vai zilu. To nav ieteicams izmantot apgaismojuma dizainā, jo ilgstoša atrašanās aukstā gaismā ir nogurdinoša cilvēka acīm un psihikai.
Fasādes apgaismojuma lampu izvēle, ņemot vērā to krāsu temperatūru, ir atkarīga no jūsu personīgajām vēlmēm un jūsu dārza teritorijas kopējās ainavas koncepcijas.
Daži padomi fasādes gaismekļu izvēlei
- Plānojot fasādes apgaismojumu, pārliecinieties, vai gaisma, kas izplūst no gaismekļiem, netraucēs jums atrasties mājā. Var gadīties, ka, ieslēdzot apgaismojumu, kas atrodas tuvu logiem, dažas telpas naktī būs tikpat spilgtas kā dienā. Lai vēlāk nevajadzētu neko demontēt un pārvietot, iepriekš pārbaudiet visus apgaismojuma parametrus, tostarp gaismekļu leņķus un atspīduma pakāpi logos.
- Ja vēlaties iebūvēt fasādes apgaismojumu mājas fasādē, izvēlieties gaismekļus ar triecienizturīgiem korpusiem un stiklu. Iespējams, jums periodiski nāksies pārvietoties pa mājas priekšpusi, noliekot tur kāpnes, lai kaut ko salabotu vai uzstādītu. Gaismekļiem jāspēj izturēt dažādas mehāniskas iedarbības, nezaudējot veiktspēju.
- Pievēršot uzmanību tam, kā fasādes apgaismojums izskatīsies tumsā, neaizmirstiet par to, kā gaismekļi izskatās un kā tie saskan ar eksterjeru dienas laikā. Šeit ir divas iespējas: izvēlēties pēc iespējas diskrētākus un neuzkrītošus variantus, kas ir fasāžu tonī, vai arī izvēlēties skaistus gaismekļus, kas saskan ar ainavu un mājas eksterjera dizainu.
- Domājot par apgaismojumu, centieties, lai tā uzturēšana būtu pēc iespējas vienkāršāka. Ja plānojat izmantot gaismekļus ar maināmām spuldzēm, izvietojiet tos vairāk vai mazāk pieejamās fasādes daļās, lai nepieciešamības gadījumā nebūtu pārāk daudz problēmu ar to nomaiņu.
- Ja fasādei ir metāla dekoratīvie vai funkcionālie elementi, labāk to neapgaismot ar prožektoriem vai virszemes apgaismojumu. Apžilbinājums un atspīdumi sabojās visu apgaismojuma iespaidu. Šādām fasādēm piemērotāki ir iebūvēti vai pie sienas piestiprināti gaismekļi.
- Koka māju fasādēm ar tumšām, raupjām sienām nav piemēroti gaismekļi ar maigu, piesātinātu gaismu. Lielāko daļu gaismas absorbēs sienas virsma. Šajā gadījumā ir nepieciešami jaudīgi gaismekļi ar neitrālu baltu gaismu.
Fasādes apgaismojums (plašāk lasiet šajā rakstā) ir interesants, bet diezgan laikietilpīgs mājas dekorēšanas veids. Tas jāorganizē atbildīgi, lai tas kļūtu par īstu jūsu mājokļa iezīmi un neradītu jums papildu grūtības vai neērtības.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv