Kā izvēlēties dārza laternas

 • Kā izvēlēties dārza laternas

Kad runa ir par māju, daudzi cilvēki domā par nomaļu dabas nostūri, kur atpūsties un baudīt mieru un klusumu. Taču, lai jūsu māja būtu mājīga un funkcionāla, ir nepieciešams pareizs apgaismojums. Tieši tam ir paredzētas dārza laternas.

Laternas ne tikai palīdz apgaismot zemes gabalu naktī, bet var būt arī interesants dizaina elements. Šajā rakstā mēs aplūkosim, kā izvēlēties pareizās laternas dārzam, lai tās atbilstu jūsu prasībām un papildinātu jūsu dārza stilu.

Ar ko sākt izvēli

Pirms izvēles izdarīšanas ir svarīgi saprast, kādam nolūkam tās tiks izmantotas. Dažādās vietās ir nepieciešams dažāda līmeņa apgaismojums, kā arī dažāda veida laternas.

Piemēram, ja vēlaties izveidot pagalma vispārēju apgaismojumu, jums noderēs laternas ar vispārēju izkliedētu gaismu. Ja vēlaties izcelt kādu konkrētu zonu, piemēram, zonu ar ziediem, tad jums ir nepieciešamas laternas ar virzītu gaismu jeb prožektorus, kas izgaismotu izvēlēto zonu.

Apsveriet arī to, kur atradīsies apgaismojums: pie celiņiem, pie ieejas mājā, dārzā utt. Tas palīdzēs jums noteikt nepieciešamo gaismas jaudu, lai nodrošinātu optimālu apgaismojumu izvēlētajās zonās.

Papildus estētiskajai funkcijai laternas var kalpot arī praktiskam mērķim - nodrošināt gaismu mājas pagalmā. Izvēloties laternas, ņemiet vērā to funkcionalitāti.

Piemēram, ja vēlaties izmantot laternas celiņu vai piebraucamo ceļu apgaismošanai, pievērsiet uzmanību laternu augstumam un to gaismas jaudai. Laternām jābūt pietiekami augstām, lai apgaismotu visu ceļu, un pietiekami spilgtām, lai neradītu ēnas.

Ja vēlaties radīt atmosfērisku apgaismojumu uz terases vai svinību laikā, izvēlieties laternas ar siltāku, maigāku gaismu. Šādas laternas var būt mazāk spilgtas, taču tās rada patīkamu atmosfēru.

Laternu klasifikācija

Gaismas avota veids:

 • Halogēna spuldzes. Tās nodrošina siltāku starojumu un spilgtāku gaismu, taču tām ir nepieciešams vairāk enerģijas un to kalpošanas laiks ir īsāks nekā LED spuldzēm.
 • LED spuldzes. Tās tiek uzskatītas par visefektīvākajām un ilgmūžīgākajām, patērē mazāk enerģijas un nodrošina spilgtu mirdzumu.
 • Kvēlspuldzes - patērē daudz enerģijas, bet var dot siltu dzeltenīgu gaismu, ko daži cilvēki izvēlas.

Izvēloties spuldzes āra laternām, ņemiet vērā vidi, kurā tās tiks izmantotas, un svarīgākos kritērijus, piemēram, efektivitāti, spilgtumu un ilgmūžību. Svarīgi ir arī pārliecināties, ka izvēlētais spuldzes veids ir saderīgs ar konkrēto āra laternu, ko plānojat iegādāties.

Barošanas avots:

 • Pievienots elektrotīklam. Tām nav nepieciešama apkope, un tās var izmantot jebkurā diennakts laikā. Tomēr jāatceras, ka ar elektrību darbināmas laternas var patērēt daudz enerģijas un maksāt dārgāk nekā ar saules baterijām darbināmas laternas.
 • Ar saules enerģiju. Šīs laternas darbojas, izmantojot saules paneļu enerģiju, un tām nav nepieciešams elektrotīkla pieslēgums. Tās var uzstādīt jebkurā vietā teritorijā, un tās nodrošina apgaismojumu pat vietās, kur nav elektrības.

Vadības metode

 • Ar kustības sensoru. Šīs laternas ieslēdzas automātiski, kad tās konstatē kustību savā darbības zonā. Tās ir ideāli piemērotas mājas galvenās ejas vai ieejas apgaismošanai. Ja laternā nav iestrādāts gaismeklis izvēlaties spuldzi ar krēslas vai kustību sensoru. 
 • Ar pults vadību. Dažus mūsdienu laternu modeļus var vadīt, izmantojot pulti. Tas var ietvert ieslēgšanas/izslēgšanas funkciju, spilgtuma regulēšanu un krāsu iestatīšanu.
 • Ar dimmeri. Dažiem modeļiem ir dimmera funkcija, kas ļauj regulēt gaismas spilgtumu. Tas var būt noderīgi, lai radītu atmosfērisku apgaismojumu, piemēram, vakariņojot ārā.

Aizsardzības līmenis pret putekļiem un mitrumu

Vēl viens svarīgs parametrs ir aizsardzības pakāpe pret ārējām ietekmēm. To parasti apzīmē ar IP. IP kods sastāv no diviem cipariem, kas norāda gaismekļa aizsardzības līmeni attiecīgi pret putekļiem un mitrumu.

 • IP koda pirmais cipars norāda aizsardzības pakāpi pret putekļiem. Tas var būt no 0 līdz 6, kur 0 nozīmē nekādu aizsardzību, bet 6 - pilnīgu aizsardzību pret putekļiem.
 • IP koda otrais cipars norāda aizsardzības pakāpi pret ūdeni. Tas var būt no 0 līdz 9, kur 0 nozīmē nekādu aizsardzību un 9 - pilnīgu aizsardzību pret ūdeni.

Piemēram, gaismeklis ar IP65 ir aizsargāts pret putekļiem un ūdeni, taču to nevar iegremdēt ūdenī lielā dziļumā. Gaismekļiem ar IP67 un IP68 ir augstāka aizsardzības pakāpe, un tos var izmantot ekstrēmākos apstākļos, piemēram, ūdenī lielā dziļumā vai lielā putekļu noslodzē.

Izvēloties gaismekļus, ieteicams pievērst uzmanību to IP klasei un atkarībā no ekspluatācijas apstākļiem izvēlēties gaismekļus ar atbilstošu aizsardzības klasi.

Spilgtums

Lai izvēlētos laternas ar atbilstošu spilgtumu, nosakiet apgaismojamo platību. Jo lielāka platība, jo lielāks spilgtums nepieciešams, lai nodrošinātu pietiekamu apgaismojumu.

Nelielu teritoriju, piemēram, celiņu un taku apgaismojumam laukos, pietiek ar laternām ar spilgtumu no 100 līdz 200 lūmeniem (lm). Tomēr, ja zemes gabala platība ir lielāka, var būt nepieciešams lielāks spilgtums. Piemēram, lielā pagalmā vai autostāvvietā var būt nepieciešamas laternas ar vairāk nekā 1000 lūmenu.

Izvēloties laternas, ir vērts apsvērt arī to atrašanās vietu un uzstādīšanas augstumu. Nelielā augstumā uzstādītas laternas var nodrošināt pietiekamu apgaismojumu nelielai teritorijai, bet lielā teritorijā var būt nepieciešamas laternas, kas uzstādītas uz augstiem stabiem.

Laternas dizains

Izmēri

Laternas izmēram un augstumam jāatbilst zemes gabala lielumam un ainavai.

 • Ja laterna ir pārāk maza, tā var nenodrošināt pietiekamu apgaismojumu.
 • Ja laterna ir pārāk liela, tā var aizēnot dārza dizainu.
 • Augstās laternas ir piemērotas lielām teritorijām ar augstiem kokiem.
 • Zemas laternas ir piemērotas nelielām platībām ar zemiem krūmiem.

Apsveriet arī laternu formu un pārliecinieties, ka tās atbilst jūsu dārza stilam un kopējam dizainam.

Materiāls

Materiāls, no kura izgatavotas laternas, ietekmē to izskatu un izturību. Daži no populārākajiem materiāliem ir:

 • Metāls. Metāla laternas var piešķirt dārzam izsmalcinātību un eleganci. Laba izvēle ir laternas, kas izgatavotas no alumīnija vai tērauda, jo tās ir izturīgas un nav pakļautas korozijai. Ja dodat priekšroku laternām, kas izgatavotas no dārgākiem materiāliem, piemēram, vara vai bronzas, paturiet prātā, ka tās var būt jutīgākas pret koroziju un tām var būt nepieciešama lielāka kopšana.
 • Koks. Koka laternas piešķir dabiskumu un siltumu. Tām var būt arī oriģināls dizains un neatkārtojams šarms. Taču, ja izvēlaties no koka izgatavotu laternu, ņemiet vērā, ka tās izskata saglabāšanai būs nepieciešama periodiska apkope. Piemēram, lai pasargātu to no laikapstākļu iedarbības, tā būs regulāri jālako ar speciālu eļļu vai laku.
 • Stikls. Stikla laternas var radīt skaistus gaismas efektus un var būt ļoti estētiskas. Tomēr tās ir trauslākas un prasa lielāku aprūpi nekā citi materiāli.
 • Plastmasa. Plastmasas laternas var būt vieglas un lētas. Tām var būt dažādas krāsas un faktūras, kas ļauj izvēlēties noteiktu stilu.

Laternu stils

Svarīga nozīme ir arī laternu dizainam. Tām ir jāsaskan ar jūsu mājas un dārza kopējo stilu un jāveido vienota harmoniska kompozīcija.

 • Klasisko stilu raksturo bagātīgi raksti, simetriskas formas un skaistas detaļas. Misiņa zemes laternas ar izliektām līnijām un dekoratīviem elementiem ir piemērotas šajā stilā veidotai vasarnīcai. Gaismekļiem jābūt izgatavotiem no kvalitatīviem materiāliem, piemēram, kaltas dzelzs vai bronzas. Tās var būt pārklātas ar zelta, sudraba vai citiem metāliskiem toņiem.
 • Moderns nozīmē vienkāršas līnijas, minimālisma formas un mūsdienīgu materiālu izmantošanu. Šim stilam ir piemērotas laternas ar vienkāršu, ģeometrisku dizainu, piemēram, kubi vai cilindri. Tie var būt izgatavoti no alumīnija vai nerūsējošā tērauda un ar matētu apdari.
 • Zemniecisks stils ir dabas iedvesmots stils. Tas ir piemērots laternām, kurām ir dabiska forma un kuras ir izgatavotas no dabīgiem materiāliem, piemēram, koka vai akmens. Tās var būt dekorētas ar grieztiem elementiem vai imitēt antīkas laternas.
 • Jūras stils ir jūras tēmas iedvesmots stils. Šim stilam ir piemērotas laternas ar jūras motīviem, piemēram, enkura vai zivs formas laternas. Tās var būt izgatavotas no misiņa vai vara, un tām var būt patinas apdare.

Objekta ainava

Izvēloties laternas savai vasarnīcai, ir svarīgi ņemt vērā mājas stilu un ainavu. Piemēram:

 • Ja jūsu brīvdienu māja ir veidota Provansas stilā, jums vajadzētu izvēlēties laternas ar maigu gaismu, kas izgatavotas no dabīgiem materiāliem, piemēram, koka vai kalta metāla.
 • Ja jūsu māja ir mūra vai koka māja, vislabāk derēs rustikālas vai tradicionālas laternas.
 • Ja jūsu māja ir modernā stilā, varat apsvērt modernas laternas ar vienkāršām līnijām un minimālisma dizainu.
 • Ja jūsu mājoklī ir daudz augu valsts un dabas elementu, var izmantot organisku formu laternas no dabīgiem materiāliem, piemēram, akmens vai koka.
 • Ja jūsu ainava ir modernāka un pilsētnieciskāka, var izvēlēties laternas ar taisnām līnijām un metālisku apdari.

Ņemiet vērā arī to, ka ar zemes apgaismojumu var apgaismot celiņus, celiņus gar ūdenstilpnēm, atpūtas vietas un daudzas citas jūsu vasarnīcas zonas. Tāpēc izvēlieties apgaismojumu, kas vislabāk atbilst jūsu vajadzībām un ļauj pilnībā izmantot jūsu zemes gabalu.

Jāņem vērā ne tikai laternu īpašības, bet arī jūsu zemes gabala dizains. Laternām jāiekļaujas ainavā un jārada mājīga un droša atmosfēra jūsu brīvdienu mājā.

Priekšrocības un trūkumi laternām 

Plusi: 

 • Ļauj izveidot iespaidīgu sava zemes gabala un mājas apgaismojumu, izceļot tās individualitāti.
 • Var kalpot kā papildu drošības līdzeklis, īpaši, ja izvēlaties laternas ar kustības sensoru.
 • Universālas un izmantojamas jebkurā vietā.
 • Plašais modeļu klāsts ļauj izvēlēties jūsu īpašumam un mājai piemērotu laternu.

Laternu trūkumi:

 • Ierobežots redzamības leņķis. Laternas parasti apgaismo tikai nelielu laukumu ap tām, kas var nebūt pietiekams, lai pilnībā apgaismotu lielu platību.
 • Nepieciešama regulāra apkope. Šīm laternām nepieciešama regulāra apkope un tīrīšana, lai saglabātu to funkcionalitāti un estētisko izskatu.
 • Pakļauti bojājumiem. Tā kā laternas atrodas zemes līmenī un tuvu zemei, tās var sabojāt dzīvnieki, bērni vai nejauša trieciena rezultātā.
 • Nesaderība ar noteiktiem dizaina stiliem. Daži laternu modeļi var nebūt saderīgi ar noteiktiem dizaina stiliem, kas var ietekmēt kopējo dizaina estētiku.

Neraugoties uz šiem trūkumiem, dārza laternas joprojām ir populāra izvēle teritoriju, terašu, dārza celiņu un citu āra teritoriju apgaismošanai.


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2023-06-20 11:10:28
0
366

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!