Kā izvēlēties āra gaismekli ar kustības sensoru

  • Kā izvēlēties āra gaismekli ar kustības sensoru

Kustības sensoru gaismekļi palīdz visefektīvāk organizēt āra apgaismojumu. Tās ietaupa enerģiju, ieslēdzoties tikai tad, kad to redzeslaukā ir kustīgs objekts. 

Dažādiem kustību detektoru modeļiem ir atšķirīgi darbības principi, priekšrocības un trūkumi. Vairāk par katru no tiem lasiet šajā rakstā.

Kustību sensoru veidi

Ultraskaņas sistēma

Šīs ierīces izplata ultraskaņas viļņus apkalpojamajā zonā. Pārvietojoties telpā, šie viļņi saduras ar kustīgiem objektiem un nosūta signālu atpakaļ uz sensoru, kā rezultātā lietotājs tiek informēts par "apmeklētāju" savā zonā.

Ultraskaņas sensoru plusi:

  • Zema jutība pret ārējiem faktoriem, kas nozīmē, ka nejauši redzamības laukā nokritusi koka lapa neizraisa viltus trauksmi;
  • Neatkarība no gaisa temperatūras;
  • Pieejama cenu kategorija. 

Ultraskaņas sensoru mīnusi:

  • sensoru var "apiet", vienkārši ļoti vienmērīgi pārvietojoties tā diapazonā;
  • šāda veida ierīcēm ir īss uztveršanas diapazons;
  • Ultraskaņas viļņi var būt traucējoši mājdzīvniekiem.

Infrasarkanie stari

Šīs ierīces nosaka svešķermeņus pēc to siltuma starojuma. Infrasarkano sensoru iekšpusē ir optiskais "pildījums", kas sastāv no lēcām un jutīga sensora, kurš fiksē siltuma viļņus.

Infrasarkano staru sensoru priekšrocības ir labs uztveršanas diapazons un plašs redzes leņķis. Vidējas cenas ierīces ar parastu optiku var aptvert mērķa zonu vairāk nekā 10 metru garumā ar 360 grādu skenēšanu.

Galvenais infrasarkano iekārtu trūkums ir tas, ka tās ir "neskaidras". Tas reaģē uz jebkuru siltuma starojumu, kas nozīmē, ka tas var iedarbināt brīdinājuma sistēmu, ja, piemēram, mērķa zonā parādās dzīvnieks vai sensors vienkārši "konstatē" saules gaismu. Taču šo ierīču ietekme uz cilvēku un mājdzīvnieku labsajūtu būs minimāla.

Mikroviļņu sistēma 

Šādu sensoru darbības princips ir līdzīgs ultraskaņas sensoru darbības principam. Mikroviļņu ierīces arī nosaka svešķermeņus, mainot viļņu starojuma parametrus. Papildus mērķa zonas skenēšanai tie var arī pārvarēt šķēršļus, piemēram, žogus, starpsienas vai durvis, un atklāt aiz tiem slēpjošos objektus.

Mikroviļņu sensori var negatīvi ietekmēt cilvēka veselību. Lai mazinātu iespējamos riskus, kas saistīti ar šāda veida starojumu, eksperti iesaka mājas lietošanai izvēlēties sākuma līmeņa modeļus ar zemām veiktspējas īpašībām.

Kombinētie

Šie modeļi ir hibrīdi, t. i., tie vienlaikus darbojas ar divu veidu sensoriem. Visizplatītākā kombinācija ir ultraskaņas un mikroviļņu avoti. Šī kombinācija samazina dažus no abu veidu sensoru trūkumiem, tostarp samazina viltus trauksmes gadījumu skaitu, palielina precizitāti un pagarina diapazonu. Šāda tipa sensori tiek uzskatīti par visefektīvākajiem.

Parametri gaismekļu ar kustības sensoru izvēlei

Uztveršanas diapazons un pārklājuma leņķis

Šie parametri ir ļoti svarīgi, izvēloties kustības sensora veidu. Minimālais attālums ir 4-6 metri. Šāda veida ierīces ir lietderīgi izmantot nelielās telpās, piemēram, gaiteņos vai kāpņu telpās. Jaudīgo modeļu maksimālais izmantojamais attālums ir līdz 25 metriem. Šie sensori ir ideāli piemēroti gaismekļiem lauku māju āra teritorijās.

Dažādos modeļos skata leņķis ir no 60° līdz 360°. Tas tiek individuāli pielāgots konkrētajiem apstākļiem, kādos ierīces tiek izmantotas. Jo brīvāka ir darbības zona no dažādām ēkām, augiem un citiem dabiskiem vai mākslīgiem šķēršļiem, jo labākai kustības sensora redzamībai vajadzētu būt.

Aizsardzība pret mitrumu un putekļiem 

Ja Jūs vēlaties gaismekli izmatot ārtelpās, tad noteikti izvēlaties gaismekļus ar augstu aizsardzības pakāpi (IP). 

Aizsardzības pret putekļiem un mitrumu pakāpe IP, ar kuru tiek marķēti visi apgaismes ķermeņi, var palīdzēt noteikt to aizsardzības pakāpi pret putekļiem un mitrumu. Minimālais IP klase ir IP54 āra gaismekļiem ar kustības sensoriem.

Vislabāk ir izvēlēties ierīces ar IP65 aizsardzību un korpusu, kas ir izturīgs pret tiešu fizisku iedarbību. Tie ir aprīkoti ar pilnu ūdensnecaurlaidīgu, putekļu un sala necaurlaidīgu slāņu klāstu, un tiem ir arī triecienizturīgs pārklājums, kas var "izglābt" patiesi ekstremālās situācijās.

Barošanas bloks 

Kustības sensoru gaismekļus var darboties no elektrotīkla, baterijām un uzlādējamām baterijām vai alternatīviem enerģijas avotiem (parasti saules baterijām).

Ja vasarnīca vai dārza zemes gabals nav elektroapgādāts, ir lietderīgi apsvērt autonomu apgaismojumu, taču jāatceras, ka būs nepieciešams regulāri nomainīt baterijas vai uzlādēt uzlādējamās baterijas. Tas var būt diezgan dārgi un laikietilpīgi. Dažiem autonomiem modeļiem ir savs saules bateriju panelis, kas pagarina to darbības laiku.

Stacionārie gaismekļi ir praktiskāki un vieglāk lietojami, taču to uzturēšana ir dārgāka ( izmaksas ir atkarīgas no jaudas un gaismas avota veida).

Kam pievērst uzmanību

Gaismekļa tips 

Ielu apgaismojumam parasti izmanto šādus gaismekļu veidus:

  • Pie sienas stiprināmie - sienas modeļus uzstāda uz ēku un būvju fasādēm vai uz jebkuras citas vertikālas virsmas. Tos var uzstādīt uz virsmas, piekārtus vai iebūvēt. Pirmajā un otrajā gadījumā visi funkcionālie elementi ir izvietoti ārpusē, bet otrajā gadījumā no ārpuses zem aizsargstikla redzama tikai priekšējā daļa. Sienas lampas ir piemērotas pagalma teritoriju vai teritoriju pirms vārtiem apgaismošanai.
  • Uz zemes - šie gaismekļi tiek uzstādīti tieši uz zemes. Tie ir piemēroti puķu dobju, dārza celiņu, fasāžu vai ainavas elementu apgaismošanai. Šie gaismekļi var būt ar strāvas padevi vai autonomie. Pēdējais variants ir praktiskāks, jo ļauj nepieciešamības gadījumā pārvietot iekārtas no vietas uz vietu.
  • Kolonu apgaismojums ir klasiskās laternas, ko parasti izmanto pilsētas apgaismojumam. Vienīgā atšķirība starp privātās zonas modeļiem ir atbalsta augstums. Mājas lietošanai parasti izmanto 0,5-3 metrus augstus gaismekļus. Augstākajiem variantiem ir mazāka efektivitāte, jo to sensora pārklājuma zona ir pārāk šaura.
  • Prožektori ir gaismekļi ar virzītu gaismas plūsmu. Tos var izmantot atsevišķu ainavu, fasāžu, stādījumu izgaismošanai. Tās var darboties autonomi vai kopā ar elektrotīkla strāvas padevi.

Gaismekļa tips jāizvēlas, ņemot vērā tā funkcionalitāti un vieglu turpmāko apkopi. Piemēram, ar baterijām darbināmas laternas nedrīkst novietot uz augstiem balstiem. Pretējā gadījumā jums būs regulāri jāizmanto kāpnes, lai nomainītu izlietotos barošanas avotus.


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2021-08-06 16:28:27
0
1020

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!