Strādājot pie rakstāmgalda, acis ir pakļautas ievērojamai pastāvīgai slodzei. Nepareizs vai nepietiekams apgaismojums palielina slodzi acīm un īsā laikā var izraisīt redzes problēmas. Lai no tā izvairītos, apgaismojums jāorganizē atbildīgi.
Gaismas līmeņi
Pienācīgs darba vai mācību vietas apgaismojums sastāv no 3 līmeņiem:
- Vispārējais jeb pamata apgaismojums ir tāds apgaismojums, kas nodrošina normālu apgaismojumu visā telpā. Vispārējais apgaismojums vienmērīgi izgaismo apkārtējo vidi, atvieglojot pārvietošanos pa telpu un ikdienas darbu veikšanu, taču ar to var nepietikt sarežģītākam darbam, kas prasa pastiprinātu uzmanību un acu sasprindzinājumu.
- Vietējais jeb akcenta apgaismojums ir palīgapgaismojums, ko izmanto konkrētās telpas zonās, kurās nepieciešams pastiprināts apgaismojums. Vietējie gaismas avoti darba telpā ir novietoti tieši blakus rakstāmgaldam vai lasīšanas zonai. Gaismas kvalitātei šeit ir īpašas prasības.
- Tam nevajadzētu būt pārāk spilgtam vai, gluži pretēji, pārāk blāvam, tas nedrīkst nogurdināt, bet tajā pašā laikā būt pārāk relaksējošs ar savu maigumu, un, visbeidzot, tas nedrīkst izkropļot apkārtējo objektu krāsu atveidi.
- Dekoratīvs – šis apgaismojums nav funkcionāls un darba telpā var nebūt vispār, taču to var izmantot, lai padarītu darba vidi mazliet mazāk formālu.
Dažādiem apgaismojuma līmeņiem nevajadzētu "konfliktēt" vienam ar otru. Gluži pretēji, tām būtu jāpapildina un jāuzlabo vienam otru. Tas jo īpaši attiecas uz vispārējo un vietējo apgaismojumu, jo tie ir visvairāk atbildīgi par darba procesa produktivitāti.
Apgaismojuma izvēle darba vietai
Galvenā prasība griestu apgaismojumam darba zonā ir tā, lai gaisma būtu vienmērīga un labi izkliedēta telpā. Vienkāršākais un praktiskākais risinājums ir iebūvētais apgaismojums. Izvēlieties pareizo gaismekļu skaitu visiem telpas griestiem un izvietojiet tos gar griestu virsmu vienādā attālumā vienu no otra. Svarīgi, lai visām gaismekļu lampām būtu vienāda jauda un gaismas temperatūra, pretējā gadījumā apgaismojums nebūs vienāds.
Kā alternatīvu punktveida apgaismojumam var izmantot lustru vai jebkuru citu griestu gaismekli. Lielās vai sarežģītās telpās viens gaismas avots var nespēt nodrošināt vajadzīgo apgaismojuma līmeni. Gaismas plūsmas no tā vienkārši nevarēs sasniegt dažas grūti sasniedzamas vietas, tāpēc telpā būs ēnainas vietas.
Ja telpa ir neliela un tajā nav lielgabarīta mēbeļu, lustra ir labs risinājums vispārējam apgaismojumam. Darba vietai vislabāk izvēlēties vienkāršu lustru bez daudziem dekoratīviem elementiem. Lai nekļūdītos, izvēlieties modeli ar kupola formas necaurspīdīgu lampu neitrālā tonī.
Iespējams, ka tie ir galvenie gaismas avoti rakstāmgaldam. Pareizajai galda lampai jāatbilst šādām prasībām:
Regulējams augstums un gaismas izvades virziens. Dažādos dienas laikos un dažādiem darba veidiem var būt nepieciešams individuāli pielāgot atsevišķus apgaismojuma iestatījumus;
Lai pilnībā apgaismotu darba virsmu, neapžilbinot lietotāja acis. Lai ievērotu šīs prasības, lampa jānovieto uz galda zemāk par acu līmeni un zināmā attālumā no priekšmetiem, kas var mest ēnu.
Izveidojiet pareizo "darba" gaismu. Lampai jābūt mēreni spilgtai, un gaismas avotam jābūt neitrālam. Ir iespējams izvēlēties arī ierīci ar aukstu gaismu, jo tā tiek uzskatīta par "darba" gaismu, taču jāņem vērā, ka, lai gan tā palīdz koncentrēties, tā ātri nogurdina un var pat kairināt un likt nervozēt. Ideālā gadījumā galda lampai vajadzētu būt ar dimmera opciju un iespēju mainīt gaismas temperatūru.
Nodrošiniet drošu stiprinājumu. Labākais risinājums ir uz skavas stiprināms lampas stiprinājums. To būs ļoti grūti nejauši nomest no galda, un tas būs droši piestiprināts pie virsmas. Ja dodat priekšroku klasiskai lampai uz statīva, pārliecinieties, ka tā ir novietota uz galda tā, lai jums nebūtu jāstiepjas pāri galdam, lai kaut ko izņemtu vai novietotu.
Ja tas ir izvēlēts bērna istabai, īpaša uzmanība jāpievērš drošībai: gaismas avotam jābūt apslēptam un lampa darbības laikā nedrīkst sakarst. Visiem elementiem jābūt izgatavotiem no kvalitatīviem materiāliem, vislabāk no triecienizturīgas plastmasas. Vēlams arī izvēlēties lampu neitrālā krāsu gammā, lai tā nenovērstu uzmanību un nekairinātu ar savu pārmērīgo spilgtumu.
Grīdas gaismekļi birojos tiek izmantoti retāk nekā galda lampas. Tie ir smagnēji un mazāk mobili, tāpēc ne vienmēr spēj nodrošināt kvalitatīvu apgaismojumu darba vietā. Ja telpas platība atļauj, pie rakstāmgalda vai atpūtas zonā var novietot stāvlampu. Lampu var izmantot, piemēram, lasīšanai vai sarunām ar ģimeni, draugiem un kolēģiem neformālā gaisotnē.
Grīdas gaismekļiem ir gandrīz tādas pašas prasības kā galda lampām: laba gaismas kvalitāte, mērens spilgtums, bez atspīduma efekta, papildu regulēšana (aptumšošana, gaismas virziens).
Darba vietas apgaismojums tieši ietekmē (par apgaismojuma ietekmi, lasiet šeit) jūsu darba ražīgumu. Jo pareizāk un pilnvērtīgāk tā būs organizēta, jo vieglāk jums būs koncentrēties uz savām darbībām, jo mazāk nogurdinoši būs ikdienas darbi un jo ilgāk jūs varēsiet saglabāt veselas acis un kvalitatīvu redzi.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv