Ērtā vide ietver vairākus aspektus. Viens no tiem ir gaisma. Pareizi organizēts apgaismojums palīdz no rīta uzmundrināt, pēcpusdienā produktīvi strādāt, atpūsties un atslābināties pēc grūtas dienas.
Pirmais apgaismojuma dizaina noteikums: plānošana
Veiksmīgs apgaismojums ir pa pusei atkarīgs no dizainera un iemītnieku iztēles un pa pusei no pragmatiskuma un precīziem aprēķiniem. Tāpēc pirmais apgaismojuma projektēšanas noteikums ir: vispirms plānojiet. Kāpēc? Lai:
- lai izvairītos no nevajadzīgas elektroinstalācijas un urbšanas caur jau nokrāsotām sienām;
- lai neizmantotās lampas nestāvētu neizmantotas;
- nebūtu jāmaina vai, vēl sliktāk, jāpērk jauna lampa, kas neatbilst izmēram vai citiem parametriem;
- neveikt apgaismes ķermeņu un mēbeļu pārkārtošanu steidzamā režīmā.
Iemeslu saraksts var būt vēl garāks. Savas iespējas "līdz" varat izdomāt paši.
Otrais apgaismojuma dizaina noteikums: katrs atbilstoši savām vajadzībām
Mēģināt apgaismot milzīgu rakstāmgaldu ar mazu lampu vai izmantot spilgtu, aukstu gaismu guļamistabā nav laba ideja. Vismaz šī ir iespēja tiem, kuri nevar dzīvot bez grūtībām. Visiem pārējiem - otrais apgaismojuma dizaina noteikums: katram atbilstoši viņa vajadzībām.
Ko tas viss nozīmē?
Funkcionāli dažādu telpu apgaismojums ir veidots atšķirīgi.
Projekts ir izstrādāts, domājot par visiem iemītniekiem, jo īpaši vietās, kur ģimene ir pārstāvēta pilnā sastāvā.
Vienas telpas zonām nepieciešams individuāls apgaismojums.
Katrai telpai būs atšķirīgs apgaismojuma elementu komplekts.
Viesistaba parasti ir plašākā telpa mājoklī. Šeit var izpausties saimnieku radošums, un viņi var veidot sarežģītus griestus, sienas, uzstādīt īstas klavieres vai uzkarināt milzīgu gleznu. Lai izgaismotu šo krāšņumu, būs nepieciešami vairāku veidu gaismekļi.
Griestu modeļi ar plašu izkliedes leņķi palīdzēs radīt vispārējo apgaismojumu. Tomēr ar vienu gaismekli nepietiek, lai radītu mājīgumu. Tāpēc telpā izmanto grīdas, galda un sienas gaismekļus, kas rada virzītu gaismu. Gaismekļus novieto noteiktās vietās: pie dīvāna, kur patīk pagulēt ar grāmatu, pie krēsla, kur vecmāmiņa nodarbojas ar rokdarbiem. Bet tas vēl nav viss. Mēbeles, interjera dizainu, gleznas papildus izgaismo ar nelielām lampām un LED lentēm.
Virtuves un ēdamistabas apgaismojums
Galvenais virtuves apgaismojumā ir funkcionalitāte, bet ēdamistabas - mājīgums. Ja tā ir telpa "divi vienā", tas pats noteikums attiecas uz gatavošanas un ēšanas zonām.
Augšējā gaisma telpā ir koncentrēta virs ēdamgalda un darba virsmām. Pirmajā gadījumā izvēle tiek izdarīta par labu maigajam apgaismojumam un lampām ar abažūriem, otrajā - ierīcēm ar spilgtu virziena gaismu. Uz skapjiem, plauktiem un citām mēbelēm ir lietderīgi izvietot spot vai lineāras iekārtas.
Padoms: ēdiens izskatās pievilcīgāks siltā gaismā ar krāsu temperatūru no 2700 līdz 3000 K. Ja vēlaties mazināt apetīti, rīkojieties pretēji.
Guļamistabā ir vieta, kur baudīt privātumu un atpūsties, un šeit nav vietas asai gaismai virs galvas. Šai telpai piemērotāki ir sienas vai galda lampas. Lampas novieto gultas malā, uz nakts skapīšiem vai plauktiem. Apgaismojumam nepieciešami arī spoguļi, kumodes un drēbju skapji. Pēdējiem var izmantot kompaktas iebūvējamas ierīces.
Runājot par krāsu temperatūru, atpūtas un gulēšanai paredzētajās vietās nav paredzētas aukstas, kā arī neitrālas gaismas lampas un spuldzes. Uzstādot šādas ierīces, jūs ne tikai labi neatpūšaties, bet arī nopelnīsiet bezmiegu un neirozi.
Tā kā bērnistaba ir gan guļamistaba, gan kabinets, gan rotaļu vieta, ir vairākas prasības attiecībā uz apgaismes ķermeņiem.
Organizējot apgaismojumu bērnistabā, galvenais apsvērums ir drošība. Gaismekļiem, pat ja tie atrodas bērnam nepieejamā vietā, jābūt izturīgiem un ar minimālu skaitu lūstošu detaļu.
Padoms: visdrošākās ir zemsprieguma ierīces, kas paredzētas 12-24 voltu spriegumam.
Otrs prasību saraksta punkts ir praktiskums. Galda lampām, stāvlampām lasīšanai, skapja apgaismojumam vispirms ir jāpilda savas galvenās funkcijas.
Padoms: lai neizkliedētu uzmanību, galda apgaismojumam labāk neizmantot spilgtas "jautru" krāsu lampas.
Visbeidzot, pievilcīgs izskats. Skaistas lietas, kas ieskauj bērnu, palīdz veidot labu gaumi un skaistuma izjūtu. Tiecoties pēc estētikas, nepārspīlējiet: krāsu, detaļu un faktūru pārslodze mazinās koncentrēšanās spējas un palielinās aizkaitināmību.
Vannas istabai ir raksturīgs augsts mitruma līmenis. Šeit tiek izmantotas ierīces, kas ir noturīgas pret ūdens nokļūšanu. Runājot par veidiem, gandrīz visām variācijām ir vieta, atrasties vannas istabā, izņemot, iespējams, lustras. Tomēr, ja telpas izmērs un griestu augstums to atļauj, var padomāt par kristāla lustrām.
Stratēģiski svarīgas telpas zonas ir skapji, plaukti un spoguļi. Lai no rīta ieraudzītu sevi pareizā gaismā, nevajadzētu uzstādīt apgaismes ierīces aizmugurē un apakšā. Optimālākais risinājums ir lampas spoguļu sānos, augšpusē vai pa perimetru. Sienas lampas vannas istabā.
Padoms: Pērkot pievērsiet uzmanību IP klasei. Vannas istabai ir piemērotas ierīces ar IP44 vai augstāku.
Koridoros un gaiteņos tiek izmantotas gan spot, gan griestu iekārtas. Galvenais ir izvairīties no pārāk apjomīgiem modeļiem, kas pārslogo jau tā ierobežoto telpu. Spoguļiem, kumodēm un atvilktnēm, plauktiem nepieciešams papildu apgaismojums.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv