Īpatnības, uzstādot sienas lampas vannas istabā

  • Īpatnības, uzstādot sienas lampas vannas istabā

Vannas istabā ir plaši izplatīti un neaizstājami brīnišķīgi sienas gaismekļi. Vannas istabā vienmēr ir spogulis, un tam jābūt izgaismotam ar sienas lampu. Tas ir ne tikai skaists un ne tikai piešķir telpai mājīgumu, bet arī ērts un praktisks. Vannas istabas gaismekli var novietot arī citur, ja to atļauj telpas platība un plānojums. Taču jebkurā gadījumā, lai gaisma izskatītos perfekti, tā ir jāuzstāda pareizi.

Aizsardzības kritēriji jeb kas ir IP

Visām elektroiekārtām, tostarp vannas istabas gaismekļiem, jābūt aizsargātām pret temperatūras un mitruma iedarbību. Lai zinātu, kā izvēlēties sienas gaismekli, kas ir izturīgs pret temperatūras svārstībām, svarīgākās īpašības, kas jāņem vērā, ir paaugstināta tvaika un mitruma aizsardzība un pretkorozijas īpašības.

Pērkot vannas istabas gaismekļus, pievērsiet uzmanību IP marķējumam uz korpusa. Burtiskā nozīmē tā ir Starptautiskā Aizsardzība (International Protection). Latvijas dokumentācijā tas tiek apzīmēts ar terminu "putekļu un mitruma aizsardzības klase". Pirmais skaitlis aiz saīsinājuma apzīmē aizsardzību pret putekļiem, otrais skaitlis - aizsardzību pret mitrumu. Lai gaismeklis tiktu uzskatīts par piemērotu vannas istabai, IP aizsardzības klasei jābūt pēc iespējas augstākai atkarībā no tā, kur tie atrodas.

Piemēram, gaismekļiem, kas atrodas dušas telpā vai vannā, kur mitrums var sasniegt 100 %, IP klasei jābūt vismaz 66. Virs vannas, kur joprojām var nonākt ūdens strūklas, pie sienas ne zemāk kā 2,25 m no vannas malas vai pie griestiem var izmantot gaismekļus ar IP44 vai augstāku. Gaismekļiem, kas atrodas tālāk, kur ūdens šļakatas joprojām var sasniegt, bet ūdens šļakatas vairs nerada draudus, var izmantot IP 24 vai augstāku. Ceturtajā zonā, kur ūdens šļakatas nesasniedz, bet ir tvaiks, pirmais IP numurs nav svarīgs, bet otrajam jābūt 1 vai lielākam.

Gaismekļu izvietošanas principi

  • Pirmkārt, no konstrukcijas viedokļa ir noteikti noteikumi, saskaņā ar kuriem tiek uzstādīti gaismekļi. Vannas istabas gaismekļiem jābūt novietotiem divu metru augstumā, t. i., nedaudz augstāk par cilvēka augumu. Šādā gadījumā apgaismojums visefektīvāk izgaismos vannas istabu. Ja sienas gaismekļi ir novietoti pie spoguļa noteiktajā augstumā, tie nemetīs ēnas uz sejas un būs ērti skatīties spogulī.
  • Otrkārt, no tehniskā viedokļa sienas lampas uzstādīšana vannas istabā prasa arī noteikumu ievērošanu. Ir labi, ja sienas lampu atrašanās vieta ir noteikta jau no paša sākuma. Šādā gadījumā vadi ir izvietoti gar ķieģeļu vai paneļu sienu. Pēc tam virsū tiek novietotas flīzes. Šādos gadījumos drošības apsvērumu dēļ slēdzis tiek izvests uz priekštelpu, jo vannas istabā vienmēr ir augsts mitruma līmenis. Tomēr tagad ir pieejami mitrum izturīgi slēdži, kurus var uzstādīt arī vannas istabā.
  • Ja vannas istabā sākotnēji nav vietas, kur novietot gaismekli, tā izvēle ir mājokļa īpašnieka ziņā. Ja uz sienām jau ir flīzes, tās diemžēl būs jānoņem vietās, lai ierīkotu elektroinstalāciju. Brīdinājums: vannas istabas apgaismojuma sistēmas uzstādīšanai nepieciešama slēpta elektroinstalācija. Tas ir būtiski, lai vannas istaba būtu droša un ērta. 
  • Treškārt, ir svarīgi ņemt vērā materiālu, no kura izgatavots plafons. Ņemot vērā augsto mitruma līmeni, abažūri un jebkāda cita veida plafoni, kas izgatavoti no auduma, nebūs piemēroti. Vannas istabai ideāli piemērots matēts stikls vai plastmasa.

Vannas istabas apgaismojums ir uzdevums, kas ļauj vaļu jūsu iztēlei. Gaismekļus var uzstādīt pie sienas vai pie griestiem. Tie var būt tradicionālie gaismekļi vai LED prožektori.

Vannas istabā nav ieteicams izmantot krāsainus gaismas ķermeņus. Vannas istabā nav nepieciešami krāsu efekti, svarīgāks ir spilgts un drošs apgaismojums, kas ir noturīgs pret mitrumu un temperatūru.

Vairāk par gaismekļu izvēli mitrām telpām lasiet šeit. 


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2023-02-02 16:48:31
0
398

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!