Gaismas ierīces mitrās telpās

 • Gaismas ierīces mitrās telpās

Vannas istabas un tualetes lampu izvēles nianses

Visos mūsu dzīvokļos un mājās ir telpas, kurās gaisa mitruma pakāpes atmosfēra gandrīz vienmēr ir augstāka par normu. Tāpēc, aprīkojot šādu telpu apgaismojumu, galvenais uzdevums ir nodrošināt apgaismes ierīču drošu darbību augsta gaisa mitruma apstākļos.

Elektrība saskarsmē ar ūdeni var novest pie bojājumiem gan lampai, gan arī visam mājas elektro savienojumam, tāpec nepieciešams izslēgt šādus riskus. To var izdarīt tikai izvēloties atbilstošu apgaismojumu, kā arī uzstādīšanu mitrās telpās. Lampām ir jābūt mitrumizturīgām un hermētiski noslēgtām. 

Bet vispirms noskaidrosim, kuras telpas tiek uzskatītas par mitrām. Sausā telpā ietilpst visas telpas, kurās mitruma līmenis nepārsniedz 60%. Ja telpas mitrums pat nedaudz pārsniedz šīs vērtības robežas, to jau sauc par augsta mitruma objektiem. Visas šīs kategorijas telpas ir sadalītas trīs veidos:

 • Slapjas 
 • Mitras 
 • Īpaši mitras 

Vienkārši mitras ir virtuves, ražošanas zāles, apsildāmi pagrabi, sūkņu stacijas utt. To mitruma līmenis var svārstīties no 60 līdz 70,5%. Šādās telpās kondensāts uz sienām vai tvaiks neparādās pastāvīgi, nelielā apjomā.

Mitras telpas ir pagrabi, kā arī vairākas ražošanas darbnīcas ir mitras, gaisa mitrums tajos pārsniedz 75%, un šis līmenis saglabājas ilgu laiku.

Īpaši mitras telpa, tajās ietilpst siltumnīcas, jo gaisa mitruma līmenis tajās ir tuvu 100%. Īpaši mitru telpu galvenā iezīme ir pastāvīga mitruma kondensācijas klātbūtne uz sienām, kā arī uz grīdas un griestu virsmas.

Protams, telpās ar augstu mitruma līmeni nav iespējams uzstādīt vienkāršas lampas. Šeit ir nepieciešami ūdensizturīgi modeļi. Visu gaismekļu galvenā iezīme, kas paredzēta uzstādīšanai telpās, kur mitruma līmenis pārsniedz normu, ir īpašu iekšējo strukturālo komponentu klātbūtne. Atkarībā no tā, kādai aizsardzības klasei tie pieder, šie komponenti novērš ūdens iekļūšanu gaismekļa iekšpusē un tiešu mitruma kontaktu ar lampu, kā arī ar elektronisko saturu un vadītājiem. Šādas konstrukcijas iezīmes ievērojami palielina kalpošanas laiku un novērš bīstamu momentu rašanos, ieskaitot īssavienojumu un dažādus ugunsgrēkus.

Apgaismošanas ierīces mitrām telpām atšķiras ar vairākām svarīgām iezīmēm, proti:

 • To konstrukcijā tiek izmantotas gumijotas detaļas;
 • Tiek veikta efektīva elektrodetaļu izolācija ;
 • Tiek nodrošināts pilnīgs hermētiskums. 

Atceraties, ka pilnīga spuldzes nosegšana vēl nenozīmē lampas hermētiskumu un ka tā ir paredzēta uzstādīšanai mitrās telpās. Uz produkta iepakojuma vai produkta aprakstā jābūt obligāti norādītam IP indeksam (aizsardzība pret mitrumu un putekļiem). Augsta aizsardzības pakāpe sākas no IP44. 

Lampu veidi 

Visām apgaismojuma ierīcēm, kas paredzētas lietošanai mitrās telpās, ir trīs galvenie kritēriji:

 • Uzstādīšanas metode 
 • Gaismekļa pielietojums 
 • Gaismas avota tips 

Atkarībā no uzstādīšanas metodes ir trīs veidu apgaismes ķermeņi - iebūvēti, virsapmetuma  vai piekārti. Dizaina iezīmes daudzos aspektos nosaka pielietojuma objektu. Pamatojoties uz to, mitrumizturīgās lampas iedala:

 • Piestiprinātas pie griestiem – iebūvētas vai virsapmetuma, kā arī ir pieejamas piekaramās lampas vai spoti, kas piestiprināti ar kronšteiniem;
 • Grīdā iebūvēti gaismekļi – speciāli radīti gaismekļi iebūvēšanai grīdā;
 • Brīvi stāvošas – lampas tiek ražotas tādā veidā, lai tās varētu montēt uz tualetes galdiem vai statīviem pie izlietnes;
 • Pie sienas stiprināmi – šāda veida lampas ir universāls risinājums, tās tiek ražotas lai varētu izmantot praktiski visās telpās.

Papildus informāciju par to kādus gaismekļus izvēlēties mitrām telpām, lasiet šeit. 


Ja rodas jautājumu, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2021-07-29 11:29:30
0
995

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!