Bateriju ceļvedis

 • Bateriju ceļvedis

Pareizais akumulators pareizajam mērķim

Arvien vairāk izstrādājumu tiek darbināti ar baterijām, un tās pilda svarīgu funkciju. Tāpēc ir svarīgi zināt atšķirību starp dažādiem bateriju veidiem. Akumulatoru ceļvedī ir izskaidroti dažādi jēdzieni, sniegtas atbildes uz jautājumiem un sniegts pārskats par mūsu akumulatoru klāstu.

Izvēloties akumulatoru, jums ir jāzina, kādas ir izstrādājuma prasības attiecībā uz akumulatora tipu, spriegumu un ietilpību.

Akumulatoru veidi

Baterijas parasti iedala divās kategorijās - primārās un sekundārās baterijas.

Primārā baterija ir vienreizlietojama baterija, kuru pēc izlādēšanās nevar atkārtoti uzlādēt. Parastāko primāro bateriju piemēri ir sārmu baterijas un pogveida baterijas.

Sekundāro akumulatoru vai atkārtoti uzlādējamu akumulatoru var uzlādēt pēc katras lietošanas reizes un tādējādi to var izmantot atkārtoti. Parastas sekundārās baterijas ir NiMH (niķeļa-metāla hidrīda) un Li-Ion (litija jonu). Mūsdienās NiMH ir vispopulārākā cilindrisko uzlādējamo akumulatoru izvēle. Tas ir videi draudzīgs risinājums, kas nesatur kadmiju, turklāt tā ietilpība ir lielāka nekā vienreizlietojamo bateriju. NiMH bateriju izejas spriegums ir 1,2 V, un tās gandrīz vienmēr var izmantot kā parasto sārmu bateriju ar 1,5 V spriegumu aizstājēju Li-ion baterijām ir liels enerģijas blīvums un 3,2 V vai 3,7 V spriegums. Ar tām nevar aizstāt cita sprieguma baterijas, pat ja tās ir vienāda izmēra.

Paturiet prātā, ka, ja jūsu izstrādājumam ir nepieciešams sekundārais akumulators, to nevar aizstāt ar primāro akumulatoru. Piemēram, ar saules enerģiju darbināmam izstrādājumam ir nepieciešams uzlādējams akumulators, bet iekštelpās izmantojamai LED lampai var izmantot vienu no tiem.

Pareizs spriegums, lai nodrošinātu pareizu funkcionalitāti

Elektrisko potenciālu starpību (spriegumu) mēra voltos (V). Dažādu veidu baterijas rada atšķirīgu spriegumu.

 • Sārma baterija nodrošina 1,5 V spriegumu.
 • NiMH uzlādējamas baterijas spriegums ir 1,2 V.
 • uzlādējama litija jonu baterija parasti nodrošina no 3,2 V līdz 3,7 V.

Akumulatora spriegums ir vissvarīgākā vērtība, kas jums jāzina, lai nodrošinātu, ka jūsu izstrādājums darbosies pareizi. Ja nejauši ievietojat akumulatoru ar augstāku spriegumu, nekā paredzēts šim izstrādājumam, pastāv risks, ka izstrādājums var salūzt vai pat kļūt bīstams. Ja tā vietā ievietojat akumulatoru ar zemāku spriegumu, pastāv risks, ka izstrādājums nedarbosies, kā tam vajadzētu. Tomēr vairumā gadījumu 1,5 V akumulatoru var lieliski aizstāt ar 1,2 V akumulatoru.

Vairums akumulatoru ir marķēti ar nominālo spriegumu. Nominālais spriegums attiecas uz pilnībā uzlādētu akumulatoru bez slodzes.

Ietilpība 

Akumulatora ietilpība ir akumulatorā uzkrātā enerģija, un to bieži mēra Ah (ampērstundā) vai mAh (miliampērstundā). Ampērs ir elektriskās strāvas mērvienība, kas nozīmē, ka akumulatora ietilpība ir maksimālais enerģijas daudzums, ko akumulators var nodrošināt 1 stundas laikā.

Piemēram, uzlādējams akumulators ar 2000 mAh ietilpību teorētiski var piegādāt 2000 mA vienu stundu, 200 mA 10 stundas vai 20 mA 100 stundas.

Sārmu baterijas

Sārmu baterijas mūsdienās ir visizplatītākās vienreizlietojamās baterijas, un tajās nav videi bīstamu metālu. Visām mūsu sārmu baterijām ir liela ietilpība jeb ilgs kalpošanas laiks.

Pogu baterijas

Pogveida baterija ir vienreizlietojama baterija, kas atgādina pogu un ir dažāda izmēra. Litija bateriju izmērs ir norādīts baterijas nosaukumā, piemēram, CR2032 - 20 mm diametrs un 3,2 mm biezums.

Uzlādējamās baterijas

Uzlādējamās baterijas jeb sekundārās baterijas tiek izmantotas mūsu saules enerģijas produktos, kur tās var uzlādēt no saules. Parastā mājsaimniecības apgaismojumā tās var aizstāt 1,5 V vienreizlietojamās baterijas. Uzlādējamu akumulatoru var uzlādēt arī paredzētajam spriegumam un akumulatora tipam paredzētajā lādētājā.

Padomi un ieteikumi

 • Uzglabājiet baterijas iepakojumā līdz to izmantošanai. Tās viegli bojājas.
 • Nesajauciet jaunas un vecas vai dažādu zīmolu baterijas vienā izstrādājumā.
 • Sārma baterijas ietilpība ir atkarīga no izlādes strāvas - tā būs lielāka, ja strāva ir zema, salīdzinot ar lielu strāvu. Citiem bateriju tipiem izlādes strāvas ietekme nav tik liela.
 • Neaizmirstiet, ka + un - poliem vienmēr jābūt novietotiem pareizajā virzienā, lai nepieļautu, ka neradītu īssavienojumu.
 • Ja nepieciešams nomainīt uzlādējamo akumulatoru, bet nevarat atrast tieši tādu pašu mAh akumulatoru, varat izmantot tuvāko līdzīgo akumulatoru no mūsu piedāvājuma.
 • Uzlādējamās baterijas pašizlādējas, taču tās var viegli uzlādēt.

Biežāk uzdotie jautājumi

 • Vai akumulatorus ietekmē dažādas temperatūras?

Jā, pārmērīgs karstums vai aukstums samazina akumulatora veiktspēju.

 • Kā pagarināt akumulatoru darbības ilgumu?

Izņemiet baterijas no ierīcēm, kuras kādu laiku netiks izmantotas. Uzglabājiet tās sausā, vēdināmā vietā, istabas temperatūrā, ārpus saules gaismas.

 • Ko nozīmē dzīves ilgums un cikls?

Akumulatora darbmūžs raksturo akumulatora pilnas uzlādes skaitu, ko akumulators var izturēt, pirms tā ietilpība samazinās zem noteikta līmeņa no sākotnējās ietilpības. Parasti to sauc par cikliem.

 • Kā izvēlēties pareizo lādētāju savām uzlādējamām baterijām?

Ievērojiet, kādam akumulatora tipam vēlaties iegādāties lādētāju, visbiežāk tas ir 1,2 V NiMH. Šādu lādētāju var lēti atrast vairumā veikalu. Ir arī universālie lādētāji, kas piemēroti visiem akumulatoru tipiem un lielākajai daļai izmēru, taču to cena ir augstāka.

 • Kur utilizēt izlādētu akumulatoru?

Baterijas ir jānodod otrreizējai pārstrādei tam paredzētās vietās un pārstrādes punktos.


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2023-03-10 12:30:11
0
323

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!