Aukstā, siltā vai dienas gaismā. Kā izvēlēties?

 • Aukstā, siltā vai dienas gaismā. Kā izvēlēties?

Gaismas spektra nokrāsas tiek izmantotas, lai radītu piemērotu atmosfēru mājās, darbavietās, birojos, ražošanas telpās. Ko eksperti saka par krāsu izvēli katrai konkrētai situācijai, kā pareizi noteikt lampas izvēli guļamistabai, birojam, aplūkosim tālāk.

Ko nozīmē jēdziens "gaismas/krāsas temperatūra"?

Gaismas sadalījums pēc temperatūras nav zinātnieku mākslīgi radīts.  Arī saules stariem dažādos diennakts laikos ir savs nokrāsojums: kad saule ir zemu virs apvāršņa, tās stari ir dzeltenīgā krāsā, ziemā saules gaismai ir auksts zilgans nokrāsojums, bet skaidrā pusdienlaikā saules krāsa ir neitrāla. Pamatojoties uz šo klasifikāciju, tika radītas mākslīgās spuldzes, kuru gaisma arī atbilst noteiktai skalas vērtībai.

Neskatoties uz to, ka gaisma pati par sevi šķiet bezkrāsaina, vēsu, siltu toņu izmantošana interjerā ir uzreiz pamanāma - siltā spektra gaisma padara telpu mājīgu, omulīgu, vēsāki toņi rada stingru darba vidi.

LED lampām, atšķirībā no cita veida ierīcēm, var būt dažādi gaismas toņi, bet par vismodernākajiem tiek uzskatīti modeļi, kas ļauj pārslēgties starp dažādiem gaismas režīmiem.

Krāsu temperatūras mērīšanas funkcijas

Gaismas temperatūru mēra pēc īpašas skalas Kelvinā. Apakšējā robeža ir 800 Kelvini, kas atbilst vājas gaismas temperatūrai, ko izstaro sarkani karsti objekti. Skalas augšējais punkts - 20 tūkstoši K, šī vērtība raksturo debesu spīdumu pie Zemes poliem. Uz katras lampas LED tipa obligāti norāda starojuma temperatūru, zemas siltas vērtības ir tuvākas klasiskās kvēlspuldzes starojumam.

Lai radītu piemērotu atmosfēru mājās, birojā vai ārpus telpām, biežāk izmanto to spektra daļu.

 • siltie toņi - 2,700-3 000 K;
 • neitrāla dienas gaisma - 3,500-4,500 K;
 • auksts apgaismojums - 4,500-6,500 K.

Kāda nozīme ir gaismas krāsas nokrāsas izvēlei?

LED tehnoloģiskās īpašības ir pavērušas plašas iespējas lietotājiem: līdztekus ekonomiskam enerģijas patēriņam, apbrīnojamai izturībai, lieljaudas LED gaismas avoti ļauj izvēlēties apgaismojuma toni atbilstoši telpas funkcionalitātei. Tā kā gaismas starojuma krāsa nav tik pamanāma, šī nianse var nešķist tik nozīmīga, taču nākotnē tā noteiks ēkā esošo cilvēku darbspējas pakāpi, noskaņojumu, vispārējo organisma stāvokli. Siltie toņi nodrošina relaksāciju, atpūtu, pozitīvi ietekmē nervu sistēmu, palīdz atjaunot spēkus. Aukstie toņi veicina mobilizāciju, koncentrēšanos, radot maksimāli produktīvu darba vidi.

Svarīga ir arī krāsu temperatūras ietekme uz to, kā cilvēks uztver interjeru, jo, izmantojot dažādas lampas, vieni un tie paši priekšmeti var izskatīties pilnīgi atšķirīgi. Šo iespēju savā darbā izmanto speciālisti dizaineri, profesionāli mārketinga speciālisti, kas iekārto telpas, prezentē preces uz ekspozīcijas konstrukcijām ar vislabāko pusi.

Tomēr svarīgs aspekts krāsu temperatūras izmantošanā ir jūsu paša gaismas uztvere, kas ļauj izvēlēties tikai sev ērtu rādītāju.

Kādas temperatūras spuldzes vislabāk izmantot konkrētās situācijās?

Mājas iedzīvotāju, darbinieku labklājība ir tieši atkarīga no apgaismojuma. Konkrētas LED lampas izvēli nosaka telpas mērķis - vai šajā telpā paredzēts gulēt, ēst vai sarīkot romantiskas vakariņas/pasēdēt ar draugiem, vai varbūt ir nepieciešams pēc iespējas koncentrētāk risināt problēmas, ātri iesaistīties darba procesā.

Silta krāsa ir vispieņemamākā dzīvojamās mājās, dzīvokļos, lai radītu mājīgu atmosfēru - tā ir līdzīga rīta vai vakara saules gaismai, patīkama acīm. Siltā spektra LED spīdums ir līdzīgs kvēlspuldžu izstarotajam spīdumam.

Siltās gaismas ietekmes īpatnības uz telpas izjūtu un apkārtējo krāsu uztveri

Pēc zinātnieku domām, spektrs no 2,700 līdz 3000 K atslābina ķermeni, sagatavo to atpūtai un rada relaksējošu atmosfēru. Interjera dizainā siltās krāsas - no sarkanas līdz dzeltenai - šajā gaismā tiek uztvertas vispatīkamāk. Tās izskatās spilgtas, sulīgas, savukārt auksto toņu priekšmeti maina krāsu - tie kļūst tumšāki, tonis nedaudz izkropļojas, kļūst "siltāks".

Runājot par telpas uztveri, siltās gaismas lampas samazina telpu, padara to šaurāku, mājīgāku. Tāpēc šīs spektra daļas lampas ir optimāli izmantot nelielās guļamistabās, dzīvojamās istabās, gaiteņos, kuru interjers ieturēts siltos toņos. Lietojot šādus apgaismes elementus lielās telpās, telpa saruks un izskatīsies vāji apgaismota.

Kā spektra siltās daļas gaisma sader ar celtniecības un apdares materiāliem?

Dabiskiem materiāliem raksturīgi silti gaismas toņi, tāpēc tie lieliski sader ar interjera elementiem no koka, auduma, patinēta metāla. Šo materiālu radīto relaksējošo miera un harmonijas atmosfēru visspilgtāk izceļ siltais gaismas spektrs.

Siltās gaismas avotu izmantošanas joma

Siltās gaismas lampas ir vispieprasītākās dzīvojamo māju, dzīvokļu apgaismošanai, taču tās aktīvi izmanto arī sabiedriskās iestādēs. Šāda gaisma ir nepieciešama iekārtošanai:

 • guļamistabas;
 • bērnu istabas;
 • ēdamistabas, ēdamistabas;
 • atpūtas zonas - uz galda pie atpūtas krēsla, viesistabā utt.

Sabiedriskajām iestādēm mājīgas, nepiespiestas atmosfēras radīšanai ir piemēroti spektra siltās daļas toņi:

 • restorānos, mazās kafejnīcās;
 • salona vai biroja vestibilā, kur apmeklētāji, darbinieki var sarunāties, atpūsties;
 • apģērbu un aksesuāru veikalos;
 • mazumtirdzniecības vietās, kur piedāvā juvelierizstrādājumus no dzeltenajiem metāliem;
 • nodaļās, kur pārdod gaļas, piena, maizes izstrādājumus;
 • slimnīcu nodaļās, lai klusuma atmosfēra veicinātu pacientu atveseļošanos.

Silta toņa lampas, prožektori tiek veiksmīgi izmantoti ārējam apgaismojumam parka zonā, bāru vai kafejnīcu vasaras zonās, privātmāju, daudzstāvu māju priekšā.

Kāda ir vēsas un aukstas gaismas ietekme uz ķermeni?

Aukstā gaisma palīdz apkopot domas, pamosties, veicina aktīvu intelektuālo darbību, tāpēc tā ir ideāli piemērota vietās, kur nepieciešams būt nomodā, ātri koncentrēties uz kaut ko, apdomīgi izvērtēt situāciju. Visbiežāk lampas ar aukstā spektra spuldzēm tiek uzstādītas birojos, ražošanas telpās, augstskolās, pētniecības laboratorijās, skolās, bibliotēkās, administratīvās telpās, mājas darba kabinetos. Šāds apgaismojums rada pilnvērtīgu darba atmosfēru, kaut arī neērtu, bet veicinošu aktīvai darbībai - informācijas apguvei un apstrādei.

Papildus uzmundrinošajam efektam aukstie toņi vizuāli paplašina telpu, tāpēc tos veiksmīgi izmanto plašu telpu, lielu zāļu apgaismojumā. Šīs lampas ir īpaši efektīvas kombinācijā ar interjeriem, kas ietver:

 • minimālisma elementi;
 • augsto tehnoloģiju inovācijas;
 • futūristiski motīvi; 
 • moderns aprīkojums, plastmasas, tērauda konstrukciju, spīdīgu metāla pārklājumu pārpilnība.

Tomēr tikpat labi tas izskatās arī ar aukstu apgaismojumu, klasiskā vai skandināvu stila interjeru. Telpās ar šādu dizainu vajadzētu dominēt zilā spektra toņiem, jo dzeltenā, sarkanā, oranžā, citas siltas krāsas iegūs "aukstu nokrāsu", kļūs pieklusinātas, bet zaļā, pelēkā, zilā, gluži pretēji, kļūs spilgtākas, piesātinātākas.

Vēsas gaismas starojums mājas interjerā būs piemērots vannas istabas, biroja, garderobes, jebkuras telpas, kas iekārtota atbilstošā diapazonā, izgaismošanai.

Aukstā gaisma tiek izmantota ielu apgaismojumam, kur nepieciešams pievērst uzmanību, koncentrēties vai izgaismot lielu teritoriju:

 • automaģistrāles;
 • degvielas uzpildes stacijas;
 • autostāvvietas;
 • stadioni;
 • angāri un citas ēkas.

Neitrālas krāsas gaisma

Dabisko gaismas toņu palete ir visuniversālākais pielietojums - šādas lampas var uzstādīt mājās, darbnīcās, slimnīcās, izglītības iestādēs, jo šīs spektra daļas gaismai praktiski nav izteiktas ietekmes uz cilvēku labsajūtu, veiktspēju, tā neizkropļo telpas lielumu, krāsu kopumu dizainā. Šāda gaisma neapgrūtina redzi, tāpēc, ja ir problēmas ar krāsu temperatūras izvēli, labāk izvēlēties neitrālo - tā būs piemērota jebkurā situācijā, īpaši telpās, pārejās starp tām, pildot vairākas funkcijas (darbs, atpūta, mājas darbi, ēšana, bērnu spēles u. c.).


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2023-07-28 11:03:36
0
413

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!