Ainavu apgaismojuma noteikumi

  • Ainavu apgaismojuma noteikumi

Veidojot apgaismojumu dārzā, nepietiek ar pāris gaismu izvietošanu kādā zonā. Izkārtojums ir jāplāno tā, lai izceltu galvenās iezīmes. Lai to izdarītu, jums ir jāizprot darbības virziens un ar to saistītie uzdevumi. Ir arī daži noteikumi, kurus ir svarīgi ievērot. 

Ainavu apgaismojuma uzdevums

Atkarībā no paredzētā pielietojuma apgaismojumam var izmantot vairākas shēmas. Tos parasti iedala 2 grupās atkarībā no konstrukcijas veida:

  • vienmērīgs izkliedēts apgaismojums;
  • uzsvars uz atsevišķiem objektiem.

Jebkura veida apgaismojuma mērķis ir nodrošināt, lai objektā būtu ērti atrasties naktī un droši pārvietoties pa teritoriju. Dažkārt tiek ņemtas vērā arī papildu gaismas, lai varētu veikt kādu darbu.

4 ainavu apgaismojuma dizaina veidi, kas tiek izmantoti dizainā:

  • Vispārējais. Jebkuras kompozīcijas pamats. Lai to nodrošinātu, apgaismojiet alejas, celiņus, autostāvvietas, terases, lieveņu zonas un apkārtni ap lapeni.
  • Maskējošais. Šis tips ir paredzēts lielu objektu konturēšanai fonā, piemēram, saimniecības ēkām. Apgaismojums neļauj saskatīt detaļas, bet ļauj novērtēt atrašanās vietu, lai ērti pārvietotos pa teritoriju.
  • Aizsardzībai. Šis apgaismojums ir uzstādīts pa zemes gabala perimetru - pie žoga un uz žoga. Tas ir paredzēts aizsardzībai pret nevēlamiem skatieniem.
  • Dekoratīvais. Ļauj veidot pievilcīgas gaismas pārejas ēnā, oriģinālus akcentus uz krūmiem, statujām, dizaina kompozīcijas elementiem.

Jebkurš no šiem apgaismojuma veidiem ir iepriekš rūpīgi jāplāno. Pirms ainavas veidošanas ieteicams izveidot arī apgaismojuma plānu. 

Izveides noteikumi

Vispirms ir svarīgi izstrādāt apgaismojumu plānu. Tas ir nepieciešams, lai būtu skaidrība par:

  • cik daudz gaismekļu būs nepieciešams;
  • kādi modeļi vislabāk atbilst kopējam skatam, to formai un izmēram;
  • kur tiks novirzīta gaisma pēc uzstādīšanas, kā tā tiks izkliedēta.

Profesionālā dizainā attēla izveidei tiek izmantoti teritorijas attēli dažādos diennakts laikos. Tos izmanto, lai novērtētu, kurus objektus vajadzētu atstāt ēnā un kurus akcentēt. Atkarībā no tā tiek izveidota apgaismojuma shēma.

Apgaismojums tiek izvietots šādā secībā:

  • centrālie objekti – māja, garāža, piebraucamais ceļš utt;
  • eksterjera fona elementi;
  • atsevišķi objekti. 

Kā pēdejo izveido pārejas starp apgaismojuma zonām. Tām jābūt ir vienmērīgām, lai neapžilbinātu acis. 

Uzsveriet mājas īpašības: 

Lauku mājām, tāpat kā citiem arhitektūras objektiem, ir savas īpatnības. Tie ir jāizceļ ar gaismu. Dienas gaišajā laikā gaismām jāpaliek kompozīcijas daļai vai arī tās vispār nav redzamas. Šim nolūkam tos novieto zem jumta kores vai ierok zemē pa ēkas perimetru. Krēslas stundās un naktī tiek ieslēgts apgaismojums, lai akcentētu un izceltu mājas oriģinālās iezīmes.

Drošība ir pirmajā vietā

Veidojot apgaismojuma shēmu, ir svarīgi ņemt vērā šķēršļus un nedrošus objektus. Tas attiecas arī uz starpsienām, sienām, krūmiem, sliekšņiem. Šāda pieeja nodrošinās drošību, pārvietojoties naktī.

Atsevišķs elements drošības apgaismojumam ir peldbaseins, dīķis vai jebkura cita ūdenstilpe, kas atrodas īpašumā. Tumsā, nepamanot, ir viegli iekrist ūdenī. Šāda kritiena rezultāts var būt gan nosmērēšanās, gan nelaimes gadījums. Tas jo īpaši attiecas uz ģimenēm ar bērniem. Ir divas iespējas:

  • Izvietojiet gaismas pa perimetru, vērstas uz iekšu. Tas dīķim piešķirs lielāku apjomu un dziļumu tumsā.
  • Novietojiet apgaismojumu apakšā. Šis ir dekoratīvāks risinājums. Tas pārvērš vienkāršu dīķi par skaistu objektu, dizaina kompozīcijas sastāvdaļu. Spīdošais ūdens izskatās pievilcīgs un noslēpumains.

Jebkurā gadījumā ir vērts nodrošināt apgaismojumu šādās potenciāli bīstamās zonās.

Dekoratīvais apgaismojums

Arī dārza apgaismojumam ir nepieciešami noteikti akcenti. Tie var būt atsevišķi krūmi, koki vai puķu dobes. Katra no tām ir veidota atšķirīgi:

  • krūmu un mazu koku apgaismošanai gaismas ķermeņi tiek izvietoti lapotnē;
  • lielus augus var apgaismot no apakšas uz augšu ar apgaismojumu no zemes;
  • Puķu dobes izgaismo liela matēta lampa, kas novietota kompozīcijas centrā.

Pareizi izgaismoti augi dārzā radīs īpašu, pasaku atmosfēru.

Gaismekļu izvēle

Apgaismes ķermeņi tiek izvēlēti atbilstoši to mērķim. Vispārējam apgaismojumam tiek izmantoti prožektori, apgaismes stabi un piekaramie gaismekļi. Akcenta apgaismojumu veido prožektori, virziena prožektori. Izvēloties ir jāņem vērā trīs lietas:

  • kompozīcijas vispārējo stilistisko orientāciju;
  • izmantoto spuldžu veidu;
  • uzstādīšanas veids.

Ielu apgaismojumu var uzstādīt ar ārējo vai slēpto vadu. Pirmajā gadījumā vadi tiek izvadīti pa gaisu (piekari, sienas lampas). Slēptā tipa kabeļu ierīkošanai ir jāveic rakšanas darbi. Tas ir jāņem vērā projektēšanas procesā.

Ainavu kompozīcijas izgaismošana ir apjomīgs radošs process. Ir svarīgi ņemt vērā katru detaļu, lai izgaismotu dizainera lepnumu un nodrošinātu drošību. Izmantojot pareizu pieeju, galarezultāts ir spilgts un aizraujošs attēls.


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2021-08-12 09:40:04
0
984

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!