Abažūri: to dažādība un kā izvēlēties

 • Abažūri: to dažādība un kā izvēlēties

Interjerā abažūram ir divas svarīgas funkcijas: tas pasargā lietotāja acis no tiešas gaismas no mākslīgiem gaismas avotiem un arī rotā telpu, papildinot un saskaņojot kopējo interjera koncepciju. Šajā rakstā lasiet par to, kādi ir pieejami lampu abažūri un kā izvēlēties pareizo.

Kādi mēdz būt abažūri

Mūsdienu gaismekļiem ir pieejami dažādi to varianti, formas un krāsas. Visus modeļus var iedalīt vairākās grupās, pamatojoties uz divām galvenajām īpašībām: materiālu un formu.

Pēc materiāla tie iedalās: 

 • Papīra abažūri ir visvienkāršākie un vislētākie abažūri, tie izskatās viegli un gaisīgi un labi izkliedē gaismu. Papīrs ir viegli uzliesmojošs materiāls, tāpēc ar abažūriem jārīkojas uzmanīgi un rūpīgi. Tie nedrīkst atrasties tuvu spuldzītei, un tos vispār nevajadzētu izmantot kopā ar halogēna gaismas avotiem, jo darbības laikā tie ļoti sakarst.
 • Tekstilmateriālu abažūri ir visizplatītākie, un tie ir plaši pieejami visos cenu segmentos, sākot no budžeta līdz pat luksusa klasei. Lēti lampu abažūri ir šūti no sintētiskiem audumiem, lina un audekla. Ekskluzīvās versijas ir izgatavotas no dabīgā zīda vai vilnas, rotātas ar interesantiem izšuvumiem, akmentiņiem un citiem rotājumiem.
 • Plastmasas abažūri ir viegli, lēti un estētiski pievilcīgi. Plastmasas abažūru klāstā ir ļoti daudz formu, izmēru un dizainu. Tomēr šis materiāls ir trausls, un, ja tas ir sliktas kvalitātes, var būt bīstams cilvēka veselībai.
 • Pīti lampu abažūri ir pīti no elastīgiem zariem, piestāvēs retro dizainiem. 
 • Stikls - klasiskie abažūri galda lampām, piekarināmām lustrām un citiem apgaismes ķermeņiem. Interjerā tie izskatās vienkārši, bet ne personiski. Var krāsot dažādās krāsās un toņos un labi izkliedē gaismu.
 • Koka abažūri ir orģināli un lieliski izskatīsies gan klasikā, gan modernā dizainā. 

Materiāla izvēle ir atkarīga no interjera stila, budžeta un paredzētā gaismekļa lietojuma. Piemēram, tekstilmateriālu modeļus nav ieteicams izmantot virtuvēs, jo tie uzsūc smakas un netīrumus, kas nozīmē, ka tie bieži jāmazgā, lai saglabātu to pievilcību un glītu izskatu.


Pēc to formas:

 • sfēras un puslodes;
 • kubi un cilindri;
 • trapeces un daudzstūri.

Turklāt tirgū ir pieejami daudzi oriģināli nestandarta formātu dizaini.

Abažūra formu ieteicams izvēlēties atbilstoši pamatnes īpašībām. Kvadrātveida abažūrs vislabāk piestāv kvadrātveida pamatnei, apaļš abažūrs - apaļai pamatnei utt.

Ja pamatnei ir sarežģīta forma ar daudzām dekoratīvām detaļām un elementiem, labāk ir izvēlēties abažūru, kas būtu kontrastējošs - pēc iespējas vienkāršāks un lakoniskāks, lai tā dizains " nekonfliktētu" ar pamatnes dizainu. Trapecveida abažūri ir universāli un labi piemēroti gandrīz jebkurai pamatnei un interjeram.

Noteikumi, kurus jāievēro izvēloties abažūrus:

 • Apsveriet lampas atrašanās vietu telpā. Ja plānojat to novietot uz šaura plaukta vai letes telpā, lampas abažūram jābūt pietiekami kompaktam, lai tas neizvirzītos ārpus pamatnes vai galda virsmas. Apjoma konstrukcijās var viegli saskarties un nomest, pat vienkārši ejot garām.
 • Izvēloties abažūru, ņemiet vērā to mēbeļu izmērus un īpašības, ar kurām lampa tiks izmantota. Vienkāršs piemērs ir galda lampa, naktsgaldiņš un gulta. Abažūram jāaizsedz  spuldzīte, lai gaismas stars no tās nesasniegtu acis, kad lasāt gultā.  Jo mazāks ir abažūra apakšējais diametrs, jo efektīvāk tas izkliedēs gaismu, kas izplūst no tā apakšas.
 • Novietojot gaismas ķermeņus dzīvojamā istabā, pārliecinieties, ka, apsēžoties pie tiem, jūs redzat skaisto abažūru, nevis tehnisko pildījumu vai acis žilbinošo spuldzi. Optimālais lampas augstums ir aptuveni 150 cm no grīdas līdz abažūra augšējai malai.
 • Lai jaunais abažūrs harmoniski atrastos uz paredzētā pamatnes, izvēloties to, izmantojiet trīs "ģeometriskos" noteikumus:
  • Abažūra augstumam jābūt 1/3 no pamatnes augstuma;
  • Abažūra diametram jābūt aptuveni 2 reizes lielākam par pamatnes diametru;
  • Abažūra platākajai daļai jābūt platākai par pamatnes platāko daļu.
 • Pievērsiet uzmanību tam, kā abažūrs ir piestiprināts pie pamatnes. Stiprinājuma elementiem jābūt savstarpēji saskaņotiem. Bieži vien problēmas rodas, ja abažūra un spuldzes pamatnes gredzena stiprinājums neatbilst. Spuldzes pamatne vienkārši neietilpst gredzenā, tāpēc abažūru nevar pareizi uzstādīt. Lai tā nenotiktu, pirkšanas laikā pārbaudiet visu fiksācijas informāciju.
 • Gaismas kvalitāti nosaka abažūra blīvums. Ja abažūrs ir izgatavots no caurspīdīga vai vienkārši plāna un viegla materiāla, tas vienmērīgi izkliedēs gaismu telpā visos virzienos, tikai nedaudz to slāpējot. No blīva, necaurspīdīga materiāla izgatavoti abažūri piešķir gaisotnei noskaņu. Tos var izmantot, lai interjerā radītu interesantu gaismas un ēnu spēli un akcentus, taču tie nav pilnvērtīgs gaismas avots, piemēram, lasīšanai vai hobijiem.

Labs interjera gaismekļa abažūrs var radīt pareizo noskaņu visā jūsu mājas telpā. Lai jūsu izvēle būtu "efektīva", nepērciet aksesuāru tikai tā skaistuma dēļ. Rūpīgi pārdomājiet tās izmantošanas detaļas: kur novietot lampu, kādu gaismu tai vajadzētu dot, ar kādiem interjera elementiem to saskaņot. Atbildes uz šiem jautājumiem palīdzēs jums ātri un viegli izvēlēties pareizo modeli.


Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.

T: +371 24 94 2444

E: info@balticled.lv

2021-10-21 10:53:13
0
860

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!