Jebkuru, pat ļoti mazu virtuvi var padarīt mājīgu un harmonisku. Pirmais solis ir darbs ar apgaismojumu. Pareizs apgaismojuma scenārijs var būtiski mainīt telpas uztveri, padarot to vizuāli plašāku. Šajā rakstā lasiet par apgaismojuma metodēm mazām telpām.
Rūpējieties par dabisko apgaismojumu
Dabiskā gaisma cilvēkiem ir ērtāka nekā mākslīgā gaisma. Šā iemesla dēļ ir lietderīgi izmantot logus mājas apgaismojuma scenārijos kopumā un jo īpaši virtuvē. Ja virtuves logi nav saulainā pusē, pārliecinieties, ka nekas netraucē caur tiem telpā iekļūt gaismai.
Izvēlieties pēc iespējas caurspīdīgākus aizkarus, nenovietojiet uz palodzes nekādus liel gabarīta priekšmetus un uzturiet pašu stiklu tīru. Uz dienvidiem vērstus logus var aizklāt ar ruļļveida žalūzijām vai aizkariem. Tās atvieglos saules gaismas plūsmas regulēšanu mājoklī.
Neaprobežojieties tikai ar vienu gaismu
Tradīcija apgaismot virtuvi ar vienu griestu lustru jau sen ir pagātne. To ir nomainījuši daudz līmeņu apgaismojuma scenāriji, kas ietver lokālo un dekoratīvo apgaismojumu, kā arī vispārējo apgaismojumu. Pamata apgaismojumu var izveidot, uzstādot prožektorus. Šādi gaismekļi "atbrīvo" telpas augstumu, piešķirot telpai gaismu un telpu.
Vietējais apgaismojums ir noderīgs, veicot telpas zonēšanu. Tas jāizvēlas atsevišķi ēdamistabas un darba zonai. Pirmajā gadījumā tas būs atbildīgs par galda mājīgumu un komfortu, otrajā - par gatavošanas un citu svarīgu virtuves uzdevumu veikšanas ērtībām. Pirmajā gadījumā ir nepieciešams atsevišķs gaismas slēdzis dažādām zonām, lai papildus ērtībām un komfortam ietaupītu arī daļu naudas uz elektroenerģijas rēķina.
Tikai dekoratīvs apgaismojums virtuvē nav "obligāts elements". Bez tā ir viegli iztikt, it īpaši, ja virtuves telpa ir patiešām neliela. No otras puses, dekoratīvajam apgaismojumam var būt nozīme telpas vizuālā paplašināšanā. Piemēram, telpā ar zemiem griestiem LED lentu var uzstādīt aiz karnīzes virs virtuves loga. Tādējādi visa telpa šķitīs nedaudz augstāka un plašāka.
Īpaša uzmanība darba zonai
Gatavošana pustumsā nav nekāds prieks, tāpēc gatavošanas zonā jābūt pietiekami apgaismotai un funkcionālai. Ja telpa virs gatavošanas zonas to atļauj, varat izmantot sliežu apgaismojuma sistēmu. Laba alternatīva ir arī sienas lampas uz grozāmām pamatnēm. Tās var mainīt apgaismojuma virzienu, lai apgaismotu daļu darba zonas.
Ja vietu virs gatavošanas zonas aizņem virtuves skapīši, apgaismojumu var uzstādīt skapīšu apakšējās daļās. Šī apgaismojuma metode ir praktiska un diezgan efektīva.
Gaismekļi šeit netraucē dažādām virtuves "darbībām" un neuzkrāj putekļus un netīrumus. Apgaismojumu var nodrošināt ar LED lentēm vai LED paneļiem, kas ir uzstādīti tieši virtuves skapja "apakšā".
Izvēlieties ergonomiskus gaismekļus
Virtuves (īpaši mazās) nav īstā vieta kristāla lustrām un grezniem brīnišķīgiem gaismekļiem. Tie nelielā telpā izskatās diezgan smagnēji, turklāt prasa pastāvīgu uzmanību. Lampas un rotājumi ir regulāri jātīra un jānotīra putekļi, kā arī jānovāc tauku nosēdumi.
Virtuvē vislabāk izvēlēties vienkāršas lustras, kas nav izgatavotas no trausliem materiāliem. Piemēram, virtuvē labi iederēsies vienkāršas plakanas lustras vai lampas, kas izgatavotas no izturīgas plastmasas.
Ir svarīgi izvēlēties pietiekami jaudīgas lampas, jo gaisma no griestiem vienmēr šķiet vājāka nekā gaisma no lejas. No otras puses, no tekstil lampām mazās virtuvēs vajadzētu uzreiz izvairīties. Šādi liel gabarītā elementi tikai "atbalstīs" pārblīvētības sajūtu, turklāt pats audums uzkrās putekļus un taukus, vienlaikus uzsūcot ēdiena smaržas.
Izmantojiet vizuālos efektus
Telpa izskatīsies plašāka, ja virtuves mēbeles tiks izgaismotas jautrā veidā. Skapīšos ar stikla durvīm var iebūvēt iebūvējamus gaismas ķermeņus.
Tas vizuāli "padziļinās" mēbeles un izskatīsies ļoti mājīgi arī tad, kad pamat apgaismojums būs izslēgts. Vēl viena interesanta iespēja ir izgaismot mēbeles zem tām. Krāsainas vai baltas LED lentes tiek piestiprinātas pa skapju perimetru, un, kad tās tiek ieslēgtas, mēbeles it kā paceļas virs grīdas un šķiet, ka tās peld gaisā.
Darbs pie detaļām
Pat spoguļi vai spoguļvirsmas uz virtuves fasādēm un ierīcēm var būt papildu gaismas avots nelielā telpā. Tie paši atstaro dabisko un mākslīgo gaismu, vairojot gaismas malu skaitu un piešķirot telpai plašumu un gaismu. Arī spoguļstikla virtuves galds un spīdīgas, gaišas grīdas flīzes var palīdzēt vizuāli palielināt virtuvi.
Gaisma ir lielisks veids, kā pārveidot jūsu virtuvi. Ja jūsu virtuve jums šķiet pārāk maza, noteikti strādājiet pie apgaismojuma. Pat pāris no šajā rakstā izmēģinātajiem trikiem palīdzēs jums novirzīt uzsvaru no nepilnvērtīga plānojuma uz interjeru un citām pievilcīgām telpas iezīmēm.
Ja rodas jautājumi, lūdzam, zvanīt vai rakstīt e-pastu. Mūsu komanda palīdzēs izvēlēties pareizo preci, vai sakomplektēt labāko risinājumu.
T: +371 24 94 2444
E: info@balticled.lv